Yunanistan’da yargıç Ekaterini Sakelaropulu ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yunanistan’da cumhurbaşkanlığı seçimi bugün yapıldı ve Ekaterini Sakelaropulu 33’e karşı 261 oyla Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’yu Yeni Demokrasi, Syriza ve Değişim Hareketi partileri destekliyor.

Yunanistan’da, görev süresi mart ayında dolacak olan Cumhurbaşkanı Prokopis Prokopis Pavlopulos’un yerine kadın yargıç Katerina Sakelaropoulou aday gösterilmişti. Başbakan Kiryakos Miçotakis, Sakelaropulu’nun adaylığını “Ülkemizin en üst makamında saygın bir Yunan kadının bulunmasının vakti geldi” diyerek duyurmuştu.

Ekaterini Sakelaropulu kimdir? 

Sakelaropulu, Atina Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldıktan sonra Paris II Üniversitesi’nde kamu hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Danıştay Yargı Görevlileri Derneği üyesi olan Sakelaropulu, dernek içinde genel sekreter, başkan yardımcısı ve başkanlık görevlerinde bulundu. 2018 yılından beri Danıştay Başkanlığı görevini yürüten Sakelaropulu sivil özgürlüklere, ekolojik meselelere, azınlık ve mülteci haklarıyla ilgileniyor. Sakelaropulu Ekim 2018’de ülkenin en yüksek mahkemesinin yönetimine de ilk kadın olarak seçilmişti. Selanik doğumlu, 64 yaşındaki Sakelaropulu’nun bir çocuğu var.

Sakelaropulu, 15 Ocak’ta Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterildi ve bugün yapılan seçimde Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus