Yunanistan’da yargıç Ekaterini Sakelaropulu ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi

Yunanistan’da cumhurbaşkanlığı seçimi bugün yapıldı ve Ekaterini Sakelaropulu 33’e karşı 261 oyla Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’yu Yeni Demokrasi, Syriza ve Değişim Hareketi partileri destekliyor.

Yunanistan’da, görev süresi mart ayında dolacak olan Cumhurbaşkanı Prokopis Prokopis Pavlopulos’un yerine kadın yargıç Katerina Sakelaropoulou aday gösterilmişti. Başbakan Kiryakos Miçotakis, Sakelaropulu’nun adaylığını “Ülkemizin en üst makamında saygın bir Yunan kadının bulunmasının vakti geldi” diyerek duyurmuştu.

Ekaterini Sakelaropulu kimdir? 

Sakelaropulu, Atina Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldıktan sonra Paris II Üniversitesi’nde kamu hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Danıştay Yargı Görevlileri Derneği üyesi olan Sakelaropulu, dernek içinde genel sekreter, başkan yardımcısı ve başkanlık görevlerinde bulundu. 2018 yılından beri Danıştay Başkanlığı görevini yürüten Sakelaropulu sivil özgürlüklere, ekolojik meselelere, azınlık ve mülteci haklarıyla ilgileniyor. Sakelaropulu Ekim 2018’de ülkenin en yüksek mahkemesinin yönetimine de ilk kadın olarak seçilmişti. Selanik doğumlu, 64 yaşındaki Sakelaropulu’nun bir çocuğu var.

Sakelaropulu, 15 Ocak’ta Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterildi ve bugün yapılan seçimde Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar