Dünyayı sarsan fotoğraf: Koronavirüsün Vuhan’da sokak ortasında öldürdüğü, alışveriş torbası taşıyan erkek salgının simgesi oldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin’de koronavirüs salgının başladığı Vuhan kentinde çekilen bir fotoğraf tüm dünyada yankı buldu. 30 Ocak’ta çekilen fotoğraflarda gri saçlı bir erkek, elinde alışveriş torbası ve yüzünde maskeyle yerde yatarken görülüyor.

 Fotoğraf: Héctor Retamal/AFP

Cesedin başında koruyucu kıyafetli iki kişi de var. Bir diğer fotoğraftaysa olaya şahit olan başka bir Vuhan’lı görülüyor.

Fotoğraf: Héctor Retamal/AFP

Sözkonusu kişinin kimliği henüz belirlenemedi, 60 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. Fotoğraf Fransız haber ajansı AFP’nin muhabiri tarafından çekildi. Muhabir, fotoğrafta görülen kadının kendisine “Korkunç bir olay. Çok insan öldü geçtiğimiz günlerde” dediğini aktardı.

Erkek, virüs sebebiyle hastalananların tedavi edildiği Vuhan’daki Altı Numaralı Hastane’nin çok yakınında öldü. Ceset ambulansla götürüldü, ardından kaldırım dezenfekte edildi.

Salgın sebebiyle Çin’de 213 kişi hayatını kaybetti, 9096 kişi hastalandı. Çin dışında görülen vakaların sayısı 100’ü aştı. İngiltere 150 vatandaşını tahliye ederken, Türkiye’nin 49 vatandaşını almak için başlattığı operasyon sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü de küresel acil durum ilan etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus