Koronavirüs salgınıyla ilgili ilk uyarıyı yapan doktor koronavirüs yüzünden öldü

Çin basını, ölümcül koronavirüs salgınıyla ilgili kamuoyuna ilk uyarıyı yapan doktor Li Wenliang‘ın bir hastasından kendisine bulaşan virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bu akşam öldüğünü duyurdu.

https://twitter.com/globaltimesnews/status/1225428566931718144?s=20

Resmi yetkililer salgını gizlemeye çalışırken, Li Wenliang, 30 Aralık’ta sağlık görevlilerine sosyal medyadan bir uyarı gönderip SARS benzeri bir virüs salgını başladığını iletmiş ve bu paylaşımı nedeniyle “halkı yanlış bilgilendirdiği” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. O sırada Wenliang, Vuhan Merkez Hastanesi’nde göz doktoru olarak çalışıyordu. Li ile birlikte yedi kişi daha dedikodu yaydıkları gerekçesiyle soruşturma geçirmişti.

Çin yönetimi, salgının başladığını resmi olarak 31 Aralık’ta duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar