İrlanda’da iki partili siyasal yapıyı değiştiren seçim: IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Féin birinci çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İrlanda’da pazar günü yapılan seçimlerde Sinn Féin oyların neredeyse yüzde 25’ini alarak İrlanda’da hükümet kurma hakkını elde etti. Merkez sol olarak tabir edilen Sinn Féin, İrlanda siyasal sistemini uzun yıllardır belirleyen partileri yerinden etti ve yeni bir dönemi başlatmış oldu.

Sinn Féin partisinin amblemi

Pazar günü yapılan seçimlerde Sinn Féin, diğer partilerden daha fazla oy alarak seçimden birinci çıktı ve hükümet kurma hakkını kazandı. Partinin lideri Mary Lou McDonald bunun bir devrim olduğunu, diğer partilerle birlikte bir koalisyon hükümeti kuracaklarını ve artık mevcut sistemin iki partili bir sistem olmayacağını söyledi.

Mary Lou McDonald

IRA’nın (İrlanda Cumhuriyet Ordusu, Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını savunan ayrılıkçı örgüt) siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Féin, bir zamanlar siyasal sistemde dışlanmış partilerden biriydi. İrlanda’da neredeyse bir yüzyıldır siyasal sistem iki merkez partisi arasında şekilendi: Fine Gael ve Fianna Fail. Ancak son seçimlerde Sinn Féin her iki partinin aldığı oyların üstünde bir oy aldı ve hükümet kurma hakkını elde etti.

İrlanda’da halkı uzun zamandır rahatsız eden sorunlar vatandaşların kararını değiştirmişe benziyor. Bunlar arasında giderek yayılan evsizlik, kiraların yükselmesi ve hastaneler için sıra bekleme listeleri uygulaması bulunuyor.

Sinn Féin lideri McDonald başkent Dublin’de bir meydanda yaptığı konuşmada, Yeşiller ve diğer küçük sol partilerle bir koalisyon hükümeti kurmak istediklerini söyledi. Ancak merkez iki partinin desteği olmadan bu senaryonun gerçekleimesinin çok zor olduğu belirtiliyor. McDonald, Fine Gael ve Fianna Fail ile koalisyon seçeneğine de kapıyı açık bıraktı.

Merkez partileri, Sinn Féin ile koalisyona kapıları kapattı

Sinn Féin her ne kadar tek başına en çok oyu almış olsa da hükümeti çıkaracak parlamentoda çoğunluğu sağlayabilmiş değil. İki merkez partinin parlamentoda kazandığı koltuk sayısının toplamı Sinn Féin’den daha fazla. Bu açıdan hangi partinin İrlanda’yı yönetecek koalisyonu kuracağı belli değil. Eğer hükümet kurulamazsa bir kez daha seçime gidilebilir. Seçim kampanyası süresince iki merkez partisinin liderleri Sinn Féin ile koalisyon kurmayacaklarını açıklamıştı. Fine Gael’in lideri Leo Varadkar, pazar günü yaptığı açıklamada Sinn Féin ile bir koalisyonun kendileri için bir seçenek olmadığını belirterek, diğer partilerle görüşmek istediklerini söyledi.

Sinn Féin 2016 yılında yapılan seçimlerde ilk kez seçim barajını geçmiş ve yüzde 13,6 oy almıştı. Merkez soldaki parti özellikle evsizlik, yüksek ev kiraları ve gündelik dertlerle boğuşan gençlerin oyunu almıştı. Parti bu kez oylarını daha da artırmış oldu.

“Sonuçlar iki partili yapıyı yok eden büyük bir deprem”

Farklı siyasi parti temsilcileri son seçimlerin iki partili sistem için büyük bir deprem olduğu görüşünde birleşiyor. Eski İşçi Partisi liderlerinden Pat Rabbitte bu son seçimlerin İrlanda’daki iki partili yapıyı yok eden büyük bir deprem olduğunu söyledi ve bu sonuçların İşçi Partisi ve diğer pek çok küçük parti için yol açıcı olduğunun altını çizdi.

Irish Times yorumcularından Fintan O’Toole ise genç seçmenlerin daha önceleri terörizmle bağlantılı olarak ele alınan ve tabu olarak gösterilen bir partiyi oylayarak İrlanda siyasal sistemini bütünüyle değiştirdiğini vurguladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus