Gazeteci Kumru Başer: “Sinn Fein’in İrlanda’daki seçim zaferi, İskoçya’dan sonra Kuzey İrlanda’da da bağımsızlık referandumu için İngiltere’ye baskıyı artırabilir”

İrlanda’da Pazar günü düzenlenen genel seçimlerden, ilk kez bir sol milliyetçi parti, İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (İRA) siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein, zaferle çıktı. İrlanda Cumhuriyeti, IRA’nın İngiltere’ye karşı silahlı mücadelesi sonucu 1922’de kurulmuş, İrlanda adasının kuzeyiyse İngiltere yönetimine bağlı kalmıştı. İngiltere’nin beş yıl içinde Kuzey İrlanda’da bağımsızlık referandumu düzenlemesi için baskı oluşturmayı parti programına alan Sinn Fein’in elde ettiği başarının olası sonuçlarını İngiltere’de yaşayan gazeteci Kumru Başer değerlendirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar