Çin Merkez Bankası kullanılmış banknotları “koronavirüs” karantinasına aldı

Çin Merkez Bankası, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının daha fazla yayılmasını engellemek için kullanılmış banknotları karantina altına aldığını ve dolaşımdan çektiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs salgını yüzünden Çin’de milyonlarda insan evlerinde ve şehirlerinde karantina altına alınmıştı. Son olarak koronavirüsün yayılmasını engellemek için, kullanılmış banknotlar salgının yüksek oranlarda olduğu şehirler ve eyaletler arasında dolaşımdan çekildi.

Çin Merkez Bankası ayrıca, virüsün yayılma riskine karşı kullanılmış paraları sterilize etmek için önlemler aldı ve virüsün ilk yayıldığı yer olarak bilinen Hubei eyaletine 600 milyar yuan değerinde nakit para takviyesinde bulundu.

Banka yetkilileri, banknotların sterilize edildikten sonra 14 gün bekletileceğini ve ardından tekrar dağıtılacağını açıkladı.

Koronavirüs salgınında son durum

Koronavirüs salgını yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı en az 1600 olarak açıklandı. Bildirilmiş vaka sayısı ise 70 bine yaklaşırken, şimdiye kadar en az 10 bin kişi tedavi edildi.

14 Şubat’ta ise Asya kıtası dışında koronavirüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti. Fransa’nın başkenti Paris’te, 80 yaşında Çinli bir turist koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Çin dışında Japonya, Hong Kong, Filipinler ve son olarak Fransa’da birer kişi koronavirüsten öldü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar