Münih Güvenlik Konferansı bugün sona eriyor: Son günün gündemi Libya

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Küresel ekonomik belirsizliğin ortasında geleceğe dönük önemli mesajlar verilmesi beklenen Münih Güvenlik Konferansı (MSC) bugün sona eriyor. Konferansın çerçevesini çizen 2020 Münih Güvenlik Raporu’nda “Dünya gittikçe daha az Batılı hale geliyor” vurgusu yapıldı.

Münih Güvenlik Konferansı 2020’nin gündemi, 27 münferit kriz, Avrupa projesi, uluslararası liberal düzen, Avrupa Birliği’nin (AB) kendini savunması, küresel ticaret ihtilafları, iklim değişikliği, siber güvenlik ve dünya devleri arasındaki ekonomik ve teknolojik rekabet ve olası etkileriydi. AB güvenlik politikasının geleceği, Afrika, Rusya, Libya, İran ve Çin ile ilgili konuların yanı sıra, küresel ısınmanın güvenlik üzerine etkileri tartışıldı.

Konferansta, 40’tan fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanları, dışişleri ve savunma bakanları düzeyinde temsil edildi, ekonomi dünyasının temsilcileri ve uluslararası kuruluşlar da zirvenin davetlileri arasındaydı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu yıl konferansa katılmadı.

“Barış yapmak istiyorsanız sadece temiz olanları değil, birçok eli sıkmanız gerekir”

Liderlerin yoğun ilgi gösterdiği üç günlük konferansın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yaptı. Konuşmasına “Siyasi gündemimiz de dünyayı Batılılaştırmayı içermiyor” diyerek başlayan Steinmeier, şöyle devam etti: “İran ile nükleer bir anlaşma müzakere etmenin başka bir yolu yok ve Doğu Ukrayna’da da barış yok. Libya’da barış yapmak istiyorsanız sadece temiz olanları değil, birçok eli sıkmanız gerekir. Sahel’de terörizmle mücadele etmek istiyorsanız bunu ‘Askeri çözüm olsun mu olmasın mı?’ sorusuna indiremezsiniz. Ancak başarılı bir istikrar için öncelikle çatışmanın karmaşık nedenlerine odaklanılmalıdır. Çatışma çözümlemesi farklıdır, yalnız anlayış elde edilemez.”

“Dünya siyaseti gittikçe yıkıcı bir hale geliyor”

Steinmeier ayrıca, dünya siyasetinin gittikçe yıkıcı bir dinamiğine tanık olunduğunu vurguladı ve “‘Büyük güçlerle rekabet’ fikri sadece günümüzün strateji belgelerini belirlemekle kalmıyor. Aynı zamanda dünyadaki gerçekliği yeniden şekillendiriyor. Bunun izleri Ortadoğu ve Libya’daki çatışmalar izliyor” dedi. Steinmeier, konuşmasında Rusya, Çin ve ABD yönetimlerini de eleştirdi.

Münih Güvenlik Konferansı, ABD’nin dış politika anlayışını anlamak için de Vaşington’dan sonra en iyi ortamlardan biri olarak değerlendiriliyor. Çünkü konferansa ABD’den karar verici konumda olan bir dizi isim katılıyor. Konferans, Trump’ın Ortadoğu barış planına diğer ülkelerin tepkilerini ölçmek açısından da önemli.

“Suriye’de görüş ayrılıkları Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilememeli”

İdlib’deki son gelişmeler de Münih Güvenlik Konferansı’nda ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, bu konu hakkında görüştü. Türkiye’den bir heyet pazartesi Moskova’ya gidecek. Çavuşoğlu’nun görüşmede “Suriye’de görüş ayrılıkları Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilememeli” dediği belirtildi. Çavuşoğlu’nun ayrıca, bu durumun Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımını etkilememesi gerektiğini söylediği de kaydedildi.

Konferansın son gününde ana gündem maddesi Libya’ydı

Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde ana gündem maddesi Libya oldu. Bugün, geçen ay Berlin’de düzenlenen Libya zirvesinin devamı niteliğinde Libya Uluslararası İzleme Komitesi düzenlendi. Türkiye’nin Libya’ya müdahalesine yönelik doğrudan bir eleştiri de geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Libya’ya dış müdahalenin bir an önce son bulması çağrısı yaptı. 

“Libya’da tek çözüm siyasi çözüm”

Toplantı sonrası Libya’da ateşkesin bağlayıcı şekilde sağlanmasının bundan sonraki siyasi süreç için önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bundan sonra Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası örgütlerle de neler yapacağız onları konuştuk. Biz de Türkiye olarak tek çözümün siyasi çözüm olduğunu ve bunun için de Hafter’in ihlallerinin ve saldırganlığının durdurulması gerektiğini vurguladık” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise “Münih’teki tüm taraflar Berlin Konferansı’ndaki hedefleri tekrar teyit etti” diye konuştu. Berlin Konferansı’nda 55 maddeden oluşan Libya barış planı tüm katılımcılar tarafından imzalanmıştı.

İtalya, ateşkes ve silah ambargosu uygulamalarındaki ilerlemeyi görüşmek için, gelecek ay Libya toplantısına ev sahipliği yapacak. Çavuşoğlu, toplantının tarihini İtalya ile birlikte belirleyeceklerini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda Libya’nın yanı sıra, Avrupa’nın geleceğinin ele alınacağı bir panel ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Barış Planı’nı açıklamasının ardından İsrail-Filistin çatışmasında gelinen noktanın masada olacağı bir diğer panel düzenlendi.

Münih’te düzenlenen üç günlük konferans, 35 devlet ve hükümet başkanı ile 100 dışişleri ve savunma bakanını bir araya getirdi.

Kaynak: DW, AA

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus