Türkiye çapında FETÖ operasyonları: 700’den fazla kişi hakkında gözaltı kararı verildi

Ankara, Adana, İzmir’de devam eden FETÖ soruşturmaları çerçevesinde 722 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kişilerin yakalanması için ülke çapında operasyonlar başlatıldı.

En büyük operasyon, 2009 yılında yapılan komiser yardımcılığına geçiş sınavına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında başlatıldı. 67 ilde 467 kişinin yakalanması için harekete geçildi.

Bir diğer soruşturma da İzmir merkezli olarak yürütülüyor.

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) kripto yapılanması soruşturmasında 157 gözaltı kararı verildi. 43 ili kapsayan soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 157 şüpheliden 101’i gözaltına alındı.

Adalet Bakanlığı’nda Fethullahçı yapılanmaya yönelik operasyonlar

Adalet Bakanlığı‘ndaki Fethullahçılar’a yönelik de yeni bir operasyon başlatıldı. FETÖ’nün bakanlıktaki mahrem yapılanmasına yönelik olarak 15 ilde yürütülen Ankara merkezli operasyonda, 33’ü aktif çalışan 71 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekiplerince, 15 ilde belirlenen adreslere eşzamanlı operasyon düzenledi. Gözaltı kararı verilen zanlıların arasında zabıt kâtibi, icra müdür ve memurları, teknik personel ile infaz koruma memurlarının da yer aldığı, 33’ünün aktif görevlerde bulunduğu belirtildi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, şu ana kadar 50 şüpheli yakalandı.

Adana’da 27 gözaltı kararı

Bir diğer soruşturma da Adana merkezli yürütülüyor. Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda 2009 Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavında soruların çalışmasına ilişkin FETÖ/PDY soruşturmasıda, 11 ildeki 27 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ekipler, Adana merkezli 11 ilde şüphelilerin yakalanmasına yönelik eşzamanlı operasyon düzenledi.

Gözaltına alınan bazı şüpheliler, Adana Adli Tıp Birimi’ndeki sağlık kontrolünün ardından Adana Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar