ABD, ülkedeki beş Çinli medya kuruluşunu denetleyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan iki üst düzey yetkili salı günü yaptıkları açıklamada, ülkedeki Çin resmi medya kuruluşlarının daha ayrıntılı denetleneceğini bildirdi. İsimlerini açıklamak istemeyen yetkililer, Çinli yayın kuruluşlarının elçilik gibi yabancı bir temsilci olarak kayıt yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Yeni uygulamaya tabi tutulacak yayın kuruluşları şöyle: China Global Television Network (CGTN), China Radio International, China Daily Corporation ve Hai Tian Development USA. Beş kuruluşu da Çin Komünist Partisi’nin “propaganda aracı” olmakla suçlayan yetkililer, “Emirleri hemen üstlerinden alıyorlar” diye konuştu.

Bu kuruluşların artık, çalışanlarını, işten çıkanları ve yeni işe başlayanları ABD Dışişleri Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor. Aynı zamanda işyerinin kira ve mülkiyet bilgilerini de bildirmek zorunda olan Çinli medya kuruluşlarına, yeni sözleşmeler için bakanlıktan izin alma şartı getiriliyor.  

Çin’de Batılı gazetecilerin ciddi sınırlamalara tabi tutulduğunu hatırlatan yetkililer, Çin medya kuruluşlarının bu yeni uygulamalar dışında, gazetecilik faaliyetlerine devam edebileceklerini söyledi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar