ABD, ülkedeki beş Çinli medya kuruluşunu denetleyecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan iki üst düzey yetkili salı günü yaptıkları açıklamada, ülkedeki Çin resmi medya kuruluşlarının daha ayrıntılı denetleneceğini bildirdi. İsimlerini açıklamak istemeyen yetkililer, Çinli yayın kuruluşlarının elçilik gibi yabancı bir temsilci olarak kayıt yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Yeni uygulamaya tabi tutulacak yayın kuruluşları şöyle: China Global Television Network (CGTN), China Radio International, China Daily Corporation ve Hai Tian Development USA. Beş kuruluşu da Çin Komünist Partisi’nin “propaganda aracı” olmakla suçlayan yetkililer, “Emirleri hemen üstlerinden alıyorlar” diye konuştu.

Bu kuruluşların artık, çalışanlarını, işten çıkanları ve yeni işe başlayanları ABD Dışişleri Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor. Aynı zamanda işyerinin kira ve mülkiyet bilgilerini de bildirmek zorunda olan Çinli medya kuruluşlarına, yeni sözleşmeler için bakanlıktan izin alma şartı getiriliyor.  

Çin’de Batılı gazetecilerin ciddi sınırlamalara tabi tutulduğunu hatırlatan yetkililer, Çin medya kuruluşlarının bu yeni uygulamalar dışında, gazetecilik faaliyetlerine devam edebileceklerini söyledi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus