Macron “Fransa’da siyasal İslam’ın yeri yok” dedi, Diyanet ataşeliklerinin banka hesapları kapatıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron salı günü (18 Şubat), Türkler’in de yoğun yaşadığı Mulhouse kentinde yaptığı konuşmada, siyasal İslam’ın Fransa’da yeri olmadığını söylemişti.

Slate.fr’nin Macron hükümetinde görev yapan üst düzey yöneticilerden edindiği bilgiye göre, Türkiye’den gönderilen ve Fransa’da görev yapan öğretmen ve imamlar Fransa’daki Türk diyasporasını kontrol altında tutup onları gözetliyor. Aynı yetkili bu görevlilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif olanları fişlediğini ve Türkiye’ye rapor ettiğinin de altını çiziyor. Daha da ilginci ise Macron’un konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) Fransa’daki ataşeliklerinin banka hesaplarının kapatılması oldu.

Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkiler bir süredir gerginliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilişkilerde tartışma yaşadıklarını kamuoyundan gizlemiyor. Sarı Yelekliler konusunda Erdoğan’ın söylemleri, Suriye konusundaki anlaşmazlık, Macron’un temel hak ve özgürlükler konusundaki eleştirilerinin ardından bu kez gündeme Fransa’daki Türk okulları ve Ankara’nın bu okullarda görevlendirdiği öğretmen ve imamlar sorunu eklendi.

“Türkiye’den gönderilen öğretmenler pedegojik amaç taşımıyor”

Slate.fr’den Ariane Bonzon’un ulaştığı Macron hükümetindeki üst düzey yetkili, Fransa’da görev yapan imam ve öğretmenlerle ilgili sorunlar olduğunu açıkladı. Sözkonusu kişi, bir anadil ve kültür merkezi olan Elco’da (Enseignants de langue de culture d’origine) Türkiye tarafından görevlendirilen öğretmenlerin yeterli oranda Fransızca bilmediğini ve dahası kendi dillerini öğretme kapasitesi taşımadıklarını belirtti. Aynı yetkiliye göre, bu durum sözkonusu öğretmenlerin Fransa’ya pedagojik bir amaçla gelmediğini ispatlar nitelikte. Bonzon’un konuştuğu yetkili, Fransa’da DİB’in desteklediği ya da Süleymancılar, Menzil ve Nakşibendi gibi tarikatların açtığı okulların müfredatının da Fransız Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünün dışında olduğunu söyledi. Bu okullarda evrim yerine yaradılışçı fikrin öne koyulduğunun altını çizdi.

Bu yetkiliye göre, Fransız hükümetinin önünde üç seçenek bulunuyor: Elco’daki kursların kapatılması, Türkiye’den gönderilen imamlara vize verilmemesi ya da tarikat ve dernekler tarafından kurulan okulların kapatılması.

Diyanet, Paris ve Bordeaux ataşeliklerinin banka hesaplarını kapattı

Öte yandan Macron, salı günü Mulhouse kentinde yaptığı konuşmada, başka ülkelerden gönderilen imam uygulamasına son vereceklerini de söyledi. Macron, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ancak Fransa’da Türkiye kanunlarının geçerli olamayacağını belirtti. İslami bölücülüğe karşı mücadele etmenin İslam’a karşı bir mücadele olmadığının altını çizen Macron, siyasal İslam’ın Fransa’da bir yeri olmadığını ve İslami bölücülüğün Fransa’nın temel değerleri olan özgürlük ve eşitlik ile uyuşmadığını da sözlerine ekledi.

Macron’un konuşmasının üzerinden çok geçmeden, DİB’in Fransa’daki ataşeliklerine ait olan banka hesaplarının kapatıldığı haberi geldi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, dün TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu’na bilgi veren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Paris ve Bordeaux kentlerindeki ataşelik banka hesaplarının kapatıldığını söyledi.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus