Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu, koronavirüs nedeniyle şoförler için Sarp Gümrük Kapısı’ndan kimlikle geçişi kaldırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gürcistan’da koronavirüs vakasının doğrulanmasının ardından Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu bir açıklama yayımladı. Buna göre, Gürcistan’a kimlikle yapılan geçişler şoförler için yasaklandı ve yeniden pasaport zorunluluğu getirildi. Vatandaşların kimlikle geçişleri ise devam ediyor. 

Gürcistan‘ın başkenti Tiflis‘te bir Gürcistan vatandaşında koronavirüs tespit edildi. Gürcistan Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Ekaterine Tikaradze, İran‘dan Azerbaycan üzerinden Gürcistan’a dönen bir kişinin Covid-19 taşıdığını açıkladı. Hasta, Tiflis Enfeksiyon Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan’da virüs vakasının doğrulanmasının ardından Sarp Sınır Kapısı’nda çalışan personelin maske takması zorunlu kılındı.  

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ise bugün (27 Şubat) yaptığı açıklamada, Gürcistan’a yapılan kimlikle geçişlerin şoförler için kaldırıldığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs tehlikesine karşı alınan tedbirler kapsamında, 26.02.2020 tarihi Gürcistan saati 23.30 itibarıyla TIR şoförlerinden Gürcistan’a giriş esnasında pasaport ibrazı uygulamasına geçilmiştir. Şu an için son 21 gün içinde Çin, İran, Güney Kore ve İtalya’ya seyahate dair pasaportlarda vize/kaşe bulunması halinde Gürcistan’a girişe izin verilmemektedir. Koronavirüs önlemleri ile ilgili uygulamalar sürekli güncellenmekte olduğundan değişiklikler olabileceğini dikkatinize sunarız.” 

Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan önemli sınır kapılarından biri olan Sarp Sınır Kapısı’nda son yıllarda yoğun hareketlilik yaşıyor. Artvin Valiliği’nin daha önce verdiği bilgilere göre, 2019 yılında Sarp Sınır Kapısı’ndan 6 milyon 796 bin 726 yolcu giriş-çıkış yapmıştı. 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus