Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu, koronavirüs nedeniyle şoförler için Sarp Gümrük Kapısı’ndan kimlikle geçişi kaldırdı

Gürcistan’da koronavirüs vakasının doğrulanmasının ardından Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu bir açıklama yayımladı. Buna göre, Gürcistan’a kimlikle yapılan geçişler şoförler için yasaklandı ve yeniden pasaport zorunluluğu getirildi. Vatandaşların kimlikle geçişleri ise devam ediyor. 

Gürcistan‘ın başkenti Tiflis‘te bir Gürcistan vatandaşında koronavirüs tespit edildi. Gürcistan Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Ekaterine Tikaradze, İran‘dan Azerbaycan üzerinden Gürcistan’a dönen bir kişinin Covid-19 taşıdığını açıkladı. Hasta, Tiflis Enfeksiyon Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan’da virüs vakasının doğrulanmasının ardından Sarp Sınır Kapısı’nda çalışan personelin maske takması zorunlu kılındı.  

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ise bugün (27 Şubat) yaptığı açıklamada, Gürcistan’a yapılan kimlikle geçişlerin şoförler için kaldırıldığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs tehlikesine karşı alınan tedbirler kapsamında, 26.02.2020 tarihi Gürcistan saati 23.30 itibarıyla TIR şoförlerinden Gürcistan’a giriş esnasında pasaport ibrazı uygulamasına geçilmiştir. Şu an için son 21 gün içinde Çin, İran, Güney Kore ve İtalya’ya seyahate dair pasaportlarda vize/kaşe bulunması halinde Gürcistan’a girişe izin verilmemektedir. Koronavirüs önlemleri ile ilgili uygulamalar sürekli güncellenmekte olduğundan değişiklikler olabileceğini dikkatinize sunarız.” 

Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan önemli sınır kapılarından biri olan Sarp Sınır Kapısı’nda son yıllarda yoğun hareketlilik yaşıyor. Artvin Valiliği’nin daha önce verdiği bilgilere göre, 2019 yılında Sarp Sınır Kapısı’ndan 6 milyon 796 bin 726 yolcu giriş-çıkış yapmıştı. 

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar