İdlib’de 33 askerin hayatını kaybetmesi – NATO Türkiye’ye “hava koruma” ile destek olacak

İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından, Türkiye’nin talebiyle olağanüstü toplanan NATO, Türkiye’ye “hava koruma” ile destek olacağını duyurdu.

Brüksel’deki toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO Türkiye’nin yanındadır” dedi ve Türkiye’ye hava koruma desteği vaat etti.

İdlib’deki saldırıyı kınayan Stoltenberg, Beşşar Esad yönetimini arayarak hava saldırılarını durdurmasına, ateşkese uymasına ve Suriye’deki krizin diplomatik şekilde çözülmesine dair taleplerini ilettiklerini kaydetti.

NATO’nun Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak gördüğünü söyleyen Stoltenberg, “NATO Türkiye’ye hava korumayla destek olacak. NATO’nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz” dedi.

Stoltenberg şöyle devam etti: “NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerini değiştirmeyi öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları ve başka destek yöntemlerimiz var. NATO müttefikleri Türkiye’ye desteği artırmak için daha fazla neler yapabileceğine bakıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar