İsrail’de seçim: Başbakan Netanyahu zaferini ilan etti ama hükümet kurmak için yeter çoğunluğu bulması güç

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İsrail’de 11 ay içinde yapılan üçüncü genel seçimlerde, Başbakan Binyamin Netanyahu’nın partisi Likud en çok oyu almış görünüyor. Nitekim sandık çıkış anketleri en yakın rakibi Benny Gantz’ın Mavi Beyaz İttifakı’nı geçtiklerine işaret edince, Netanyahu da resmi sonuçları beklemeden zaferini ilan etti.

Ancak anketler ve ilk sonuçlar Likud ve onunla ittifak yapacak partilerin, bu seçimde de hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamayacağına işaret ediyor. Önceki iki seçimde de ne Netanyahu ne Gantz, hükümet etmeye yetecek çoğunlukta bir koalisyon kurmayı başarabilmişti.

Haaretz gazetesi oyların yüzde 62’sinin sayılmasının ardından yaptığı projeksiyonda, Netanyahu ve müttefiklerinin, 120 sandalyeli parlamentoda 59 milletvekiline ulaşacaklarını, dolayısıyla çoğunluk için gereken iki sandalyeden mahrum kalacaklarını öngörüyor.

Seçimlere katılım oranı bir öncekine oranla yaklaşık bir puan artışla yüzde 71 olarak açıklandı. Ülkenin görevde en uzun kalan başbakanı unvanına sahip Netanyahu’nun rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak ve yolsuzluk suçlamalarından yargılanacağı davanın ilk duruşmasından iki hafta önce yapılan seçimler, 70 yaşındaki başbakan için güvenoylaması olarak niteleniyordu.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus