Afrika kıtasında koronavirüsle mücadele: Güney Afrika’da karantina beş aşamada gevşetilecek – Sarper Sesli ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüsle mücadele dünyanın en önemli gündemi olmayı sürdürüyor. Türkiye’de, Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişmeler yakından takip ediliyor. Peki, sağlık sisteminin fazla gelişmiş olmadığı Afrika kıtasında neler yaşanıyor? 

Yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfusu olan kıtada ilk vaka 14 Şubat 2020’de Mısır’da tespit edildi. Ancak imkânların kısıtlı olması nedeniyle kıtanın tamamında yapılan test sayısı henüz 500 bine dahi ulaşmadı.

Güney Afrika Cumhuriyeti ise Afrika kıtasının en çok test yapan ülkesi. Yaklaşık 58 milyon kişinin yaşadığı ülkede test sayısı 150 bini aştı. Şu ana kadar 4 binin üzerinde kişide koronavirüs tespit edildi, 79 kişi hayatını kaybetti.

Batu Bozkürk bu verilerden yola çıkarak, 12 yıldır Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan Sarper Sesli’ye ülkesindeki ve kıtadaki gelişmeleri sordu.

Salgının kıtaya geniş çapta yayılmasının büyük bir tehlike yaratacağını söyleyen Sesli, Güney Afrika’da uygulanan karantinaya ve bu karantinanın nasıl gevşetileceğine dair bilgiler verdi. Programda test sayıları, sağlık sisteminin yeterliği ve verilerin güvenilirliği de konuşuldu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus