Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü: “Ülkelerin tedbirleri kaldırması için henüz erken”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus başkanlığında, örgüte üye ülkelerin sağlık yetkililerinin katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da toplantıya katılarak Türkiye’nin tedavi sürecine ilişkin bir sunum yaptı.

Tedros Ghebreyesus: “Temkinli olunmalı”

Video konferans yöntemiyle düzenlenen DSÖ haftalık bilgilendirme toplantısı, Genel Direktör Ghebreyesus’un açılış konuşmasıyla başladı. Ülkelerin aldıkları önlemleri yavaş yavaş kaldırmaya başladığına dikkat çeken Ghebreyesus, bu konuda temkinli olunması gerektiğini ve önlemlerin kaldırılması için erken olduğunu söyledi.

Bakan Koca Türkiye’nin tedavi yöntemlerini anlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Türkiye’de tedavide başarılı sonuçlar aldıklarını, ölüm oranının düşük kaldığını ve vaka artışının da yavaşladığını belirtti. Bakan Koca şunları söyledi:

“Erken tedavi protokolleri sayesinde hastalığın pnömoniye doğru ilerleme oranını yüzde 60’tan yüzde 12’ye düşürdük. Tedavinin ileri safhalarında entübasyon için acele etmeyerek hastalara yüzüstü pozisyonda hızlı akım oksijen tedavisi vererek olumlu sonuçlar aldık. Entübe edilmeyen hastaların iyileşme oranlarında anlamlı bir yükseklik yakaladık. Buna paralel olarak yoğun bakıma giren hastalarda vefat oranı da progresif bir şekilde yüzde 58’den yüzde 10’a düşüş gösterdi. Filyasyon çalışmalarıyla ortalama 44 saatlik bir süre içinde temaslıların yüzde 99’una, yani yaklaşık 455 bin kişiye ulaşıldı.”

Koca: Pik noktasını 30’uncu günde yakaladık

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin son 10-15 yıldır sağlık sisteminde gerçekleştirdiği yapılanmayla bu tür bir pandemiye cevap verebilecek yapısal kabiliyetler kazandığını söyledi. Sağlık bilişim teknolojilerinin önemine de dikkat çeken Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alınan tedbirlerle Türkiye, ilk ölüm vakasından sonra 30’uncu günde pik seviyesini yakalamıştır. Ülkemiz virüsün en geç girdiği ülkelerden birisi olmuş, piki erken dönemde yakalamıştır. Vaka-ölüm oranı bakımından da Avrupa’nın düşük ülkelerinden birisi olmuştur. Bu iniş trendini sürdürmek adına ülkemiz, tedbirleri bir süre daha devam ettirme niyetindedir. Düşük rakamlara kanarak rehavete kapılmayacaktır.”

Sunumların ardından DSÖ Genel Direktörü, üye ülke bakanlarının sorularını aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “DSÖ, olası bir ikinci dalgaya yönelik hazırlık yaptı mı?” sorusunu yöneltti. DSÖ üye ülkelerin sorularına yazılı yanıt verecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus