Ticaret Bakanlığı: “Maskeler; marketler, eczaneler, medikal firmalar ve e-ticaret platformları aracılığıyla başta İstanbul olmak üzere adedi en fazla 1 liradan, önce 50’li sonra 10’lu paketlerde satılacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs akşamı cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısının ardından yaptığı açıklamayla duyurduğu koronavirüs salgınında normalleşme planına ilişkin çalışmalar da eleştiriler de sürüyor. Erdoğan, aynı duyurusunda maske satışının yeniden serbest olacağını söylemişti. Zira önceki haftalarda maskeye erişimle ilgili çok sayıda yurttaş sorun yaşamıştı.

Ticaret Bakanlığı, bugün yayımladığı basın açıklamasıyla, maskelerin perakende satışının marketler, eczaneler, medikal firmalar ve e-ticaret platformları aracılığıyla satılacağını belirtti. Buna göre, maskeler ilk olarak salgının yoğun görüldüğü İstanbul olmak üzere tüm yurtta tanesi 1 TL’den, önce 50’li sonra 10’lu paketler halinde satılacak. Bakanlıktan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir. Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar ‘fahiş fiyat’ olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs tarihi itibariyle ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.”

Ne olmuştu?

Türkiye’de koronavirüs tespit edilen ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bu yana yurttaşlar, maskeye erişim konusunda pek çok sorun yaşadı. Maske satışının yasaklanması, maskelerin PTT aracılığıyla ya da eczaneler üzerinden dağıtımına karar verilmesi ve en nihayetinde 4 Mayıs’ta satışının yeniden serbest bırakılması kamuoyunda tepkilere ve tartışmalara neden oldu. Bu karar, muhalefet partileri tarafından da eleştirildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla bu süreci, 90’lı yılların sevilen oyun karakteri Süper Mario’nun yer aldığı bir videoyla özetledi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus