Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs HIV gibi kalıcı olabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Direktörü Michael Ryan, İsviçre’nin Cenevre kentinden video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında “Bu virüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir” dedi. Ryan, koronavirüs aşısı bulunmadan toplumun virüsün tehlikeli olmasının önüne geçecek kadar bağışıklık kazanmasının da yıllar alabileceğini söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinde normalleşme adımları atılırken Ryan, salgının kontrol altına alınabilmesi için halen önümüzde uzun bir yol olduğunu ve normal hayata geçişin “çok ama çok uzun süreceğini” belirtti. DSÖ yetkilisi Ryan ekonomik faaliyetlerin tekrar başlamasıyla ilgili olarak da “Hepimiz, yeni salgın dalgaları tespit edilmeden alınan önlemlerin gevşetilmesi durumunda halk sağlığı ve ekonomik felaketlerin kısır döngüsünün ortaya çıkmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

Koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmaları ile alakalı açıklamalarda bulunan Ryan “Şunu masaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir. Bu virüs çekip gitmeyebilir. HIV de gitmedi ve şartlarına alıştık, HIV’e karşı tedavi ve önleyici yöntemler bulduk. HIV’li insanlara uzun ve sağlıklı yaşam sunuyoruz ancak bu iki hastalığı karşılaştırmıyorum. Bence gerçekçi olmamız önemli ve kimsenin bu hastalığın ne zaman biteceğini veya yok olup olmayacağını tahmin edebileceğini sanmıyorum” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus