Ertelenen 39. İstanbul Film Festivali programında yer alan 15 yabancı filmin Türkiye ilk gösterimi çevrimiçi yapılacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali programından 15 filmlik özel seçki, 15-29 Mayıs tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor.

Koronavirüs salgınından dolayı ileri bir tarihe ertelenen 39. İstanbul Film Festivali seçkisinden 15 yabancı filmin Türkiye prömiyeri filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak yapılacak. Cannes, Berlin ve Venedik film festivallerinden seçilen filmlerin biletleri, bu sabah itibarıyla aynı siteden satışa sunuldu. Tek bilet fiyatının 9 TL olarak belirlendiği gösterimlerin tamamını kapsayan kombine biletin fiyatı ise 99 TL.

Bilet işlemini takiben filmler, beş gün boyunca kişisel erişime açılacak ve bu süre zarfında seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izlemek için toplam 30 saati olacak. Türkçe altyazılı olarak yapılacak gösterimlere yalnızca Türkiye’den erişilebiliyor.

39. İstanbul Film Festivali’nin Çevrimiçi Gösterilecek Filmleri:

Berlin Alexanderplatz / Burhan Qurbani / Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada (15.05.2020’den itibaren)

Rainer Werner Fassbinder’in klasikleşen 1980 yapımı TV dizisinin ardından, Alfred Döblin’in aynı adlı romanının Berlinale’de Altın Ayı için yarışan yeni uyarlaması, 1929 yılında Weimar Cumhuriyeti’nde yaşananları günümüz Berlin’ine aktarıyor ve Gine-Bissau göçmeni bir genci Berlin’in suç dünyasında izliyor. 

20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty / Amjad Abu Alala / Sudan, Fransa, Mısır, Almanya, Norveç, Katar (16.05.2020’den itibaren)

Sudanlı yönetmen Amjad Abu Alala’nın görsel dilinin olgunluğuyla festivallerde bolca övgü alan ilk uzun metrajlı filmi bir kehanetin insanların kaderini nasıl etkileyebileceğini gösteriyor. Dünyadan izole, yaşamın kendi inançları ve gelenekleri doğrultusunda sürdüğü bir Sudan köyünde geçen film, Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Amiens ve El Gouna film festivallerinde En İyi Film ödüllerini kazandı. 

Hizmetkârlar / Servants / Ivan Ostrochovský / Slovakya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda (17.05.2020’den itibaren)

Siyah-beyaz eşsiz görüntüleriyle öne çıkan Hizmetkârlar, Soğuk Savaş döneminde Çekoslovakya’da geçiyor ve komünist rejimin işbirliğine zorladığı ilahiyat öğrencisi iki gencin çıkmazlarına odaklanıyor.

Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World / Fabienne Berthaud / Fransa, Belçika (18.05.2020’den itibaren)

Fransız sinemasının popüler oyuncu-yazar-yönetmenlerinden Fabienne Berthaud’nun yeni projesi, müzikolog ve şaman uzmanı Corine Sombrun’un kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bir kitaba dayanıyor.

5 Kusursuz Sayıdır / 5 è il numero perfetto / 5 is the perfect number / Igort / İtalya, Belçika, Fransa (19.05.2020’den itibaren)

Arkasında bir çizgi roman olan bu hareketli gangster filmi, Napoli’nin suç dünyasını özenle tasarlanmış estetize bir kara film atmosferinde anlatıyor. Filmin yönetmeni ise, filmi kendi çizgi romanından uyarlayan İtalyan çizer Igort. Başrolde ise Tony Servillo harikalar yaratıyor. 

Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort / I was, I am, I will be / İlker Çatak / Almanya, Fransa (20.05.2020’den itibaren)

Almanya’dan yaz tatili için Türkiye’ye gelen, kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çiftin üç kişilik bir oyuna dönüşen maceralarını gözler önüne seren film ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsıyor. Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini 2018’de festivalde izlediğimiz İlker Çatak’ın bu yeni filmi, Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. 

Davacı / Litigante / Franco Lolli / Kolombiya, Fransa (21.05.2020’den itibaren)

Kolombiya sinemasının gelecek vaat eden yönetmenlerinden Franco Lolli, Chicago Film Festivali’nde Yeni Yönetmenler Bölümü’nde En İyi Film Ödülü kazanan filminde tek başına çocuklarını yetiştirmeye çalışırken bir yandan hasta annesine zaman ayıran ve işyerindeki skandallarla mücadele eden bir kadının yaşamına bizi ortak ediyor.

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / Swimming Out Till the Sea Turns Blue / Jia Zhang-ke / Çin (22.05.2020’den itibaren)

Dünya sinemasının en önemli isimlerinden Jia Zhang-ke’nin belgeseli, farklı kuşaklardan Çinli edebiyatçılarla yapılan röportajlar aracılığıyla hem bu yazarlara hem de ülkenin edebi kültürüne dair muhteşem anekdotlar barındırıyor. Türkiye’de de çok sevilen Yu Hua gibi pek çok yazarın anlatıları şiirsel, eşsiz bir deneyim ortaya çıkarırken günümüz Çin’inin özgün bir portresini çiziyor.

Kız Kardeşim / Schwesterlein / My Little Sister / Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / İsviçre (23.05.2020’den itibaren)

Şubat ayında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Kız Kardeşim’de Berlinli saygın tiyatro kumpanyası Schaubühne çıkışlı Nina Hoss, Lars Eidinger ve Thomas Ostermeier rol alıyor.

Lillian / Andreas Horvath / Avusturya (24.05.2020’den itibaren)

Gerçek bir hikâyeden esinlenen ve Minsk, Trieste, Gijon, Hayfa gibi birçok festivalde ödül kazanan, duru dili ve başrol oyuncusunun performansıyla dikkat çeken Lillian, ABD’den Rusya’ya yürüyerek geçmeye çabalayan bir genç kadını anlatıyor.

Söğüt / Vrba / Willow / Milcho Manchevski / Kuzey Makedonya, Macaristan, Belçika (25.05.2020’den itibaren)

Çocuk sahibi olmak isteyen üç kadının kahramanı olduğu üç farklı hikâye anlatan ve gözalıcı görüntü yönetimiyle dikkat çeken Söğüt, Yağmurdan Önce ile tanıdığımız Manchevski’nin en iyi filmlerinden biri olarak övülüyor.

1982 / Oualid Mouaness / Lübnan, Fransa, ABD, Norveç, Katar (26.05.2020’den itibaren)

Bu yıl Lübnan’ı Oscar yarışında temsil eden 1982 bizi ülke tarihindeki en büyük kırılmalardan birinin yaşandığı yıla götürüyor ve iki çocuğun gözünden toplumu gözlemliyor. Filmin başrollerinden birini Nadine Labaki üstleniyor. Film El Gouna, Montpellier, Toronto film festivallerinde ödüller kazandı. 

Walchensee Forever / Janna Ji Wonders / Almanya (27.05.2020’den itibaren)

Yönetmen Janna Ji Wonders, Berlinale’de Perspektif Bölümü’nde En İyi Film ödülünü kazanan ve hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin büyük beğenisini toplayan son belgeselinde, ailesinin her biri kendi yolunu çizmiş kadınlarının hikâyesini anlatıyor.

Martin Eden / PietroMarcello / İtalya, Fransa, Almanya (28.05.2020’den itibaren)

Jack London’ın en sevilen romanlarından Martin Eden’i Fransız Yeni Dalgası ve 1970’lerin Amerikan sinemasından esinlenerek 20. yüzyılın ortalarında Napoli’ye taşıyan film, sinemada en özgün ve başarılı edebiyat uyarlamalardan biri olarak Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu, Toronto’da Platform Ödülü, Sevilla’da En İyi Film Ödülü kazandı.

Küçük Kız / Petite Fille / Little Girl / Sébastien Lifshitz / Fransa (29.05.2020’den itibaren)

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Küçük Kız, bir çocuğun dilediği gibi olma arzusunu, toplumun tepkilerini ve ailesinin tüm fobik saldırılara karşı dirayetli duruşunu tarafsız bir dille anlatıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus