DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen: “Bir dönem, valilerin seçimle gelmesini savunan AKP, şimdi belediye başkanlarını atamaya çalışıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Medyascope özel yayınında Ferit Aslan’ın konuğu oldu.

Ekmen, kayyum politikalarını tasvip etmediklerini, kayyum atamalarının hukuki değil siyasi olduğunu belirterek, “AK Parti bir ara valilerin seçim ile belirlenmesini tartışıyordu, şimdi belediye başkanını atama ile belirlemeye kadar savruldu” dedi.  HDP’nin adaylarının YSK ve yasalar çerçevesinde belirlendiğini ve HDP’nin bu ülkenin yasalarına göre kurulan bir parti olduğunu söyleyen Ekmen, “Yasalara göre kurulan ve aday süreçleri mevzuata göre denetlenen HDP’nin meşruluğunu tartışmak manasızdır” diye konuştu.  

Darbe ve erken seçim tartışmalarının suni gündemler olduğunu, Türkiye’nin en önemli üç sorununun adalet ve özgürlük, ekonomi ve gelecek kaygısı olduğunu belirten DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekmen, “İktidar darbe endişesini gidermek istiyorsa Devlet Denetleme Kurulu iddiaları soruştursun ve gereğini yapsın” dedi.  

Seçime girme endişeleri olmadığını ancak bu yöndeki tartışmaların haksızlık olduğunu belirten Ekmen “Ana akım bir parti olarak önceliğimiz kendimizi anlatmak ve tek başına iktidarı elde etmektir. İttifak tartışmaları bugünün tartışmaları değildir” diye konuştu.  

Ali Babacan liderliğindeki partilerinin teşkilatlanma çalışmalarının da sürdüğünü ve internet üzerinden yaklaşık 70 bin gönüllünün partideki çalışmalarda yer almak istediğine dair başvuru yaptığını söyleyen Ekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi mutlu eden, başvuranların yüzde 50’sinin bugüne kadar hiçbir şekilde siyasete bulaşmayan kişiler olmasıdır. Bir de sadece AKP’den değil, bütün siyasi parti tabanlarından DEVA’ya büyük bir ilgi olduğunu görüyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus