Yunanistan’da 15 Haziran’da oteller açılıyor, 1 Temmuz’da uluslararası uçuşlar başlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkeye hitaben yaptığı konuşmada,  koronavirüs salgını yüzünden ertelenen turizm sezonunun resmi başlangıç tarihini 15 Haziran olarak açıkladı. The Guardian’ın haberine göre, 15 Haziran’da ülkenin tatil bölgelerinde bulunan otellerin açılması bekleniyor. Ülkenin turizm merkezlerine doğrudan uluslararası uçuşlar ise 1 Temmuz’dan itibaren kademeli olarak başlayacak. 

Diğer ülkelerden tatilciler karantinaya alınmayacak, ancak koronavirüs testlerinden geçmek zorunda olacaklar. Başbakan Miçotakis, turistlerin ve Yunanistan vatandaşlarının virüs korkularını ortadan kaldırmak için girişimde bulunduklarını söyledi. Turizm sektörünün Yunanistan ekonomisi için önemini vurgulayan Miçotakis, “Ziyaretçilerimiz üzerinde örnek testler yapılacak ve genel sağlık protokollerine uyulacak” dedi.

Miçotakis önümüzdeki beş ay boyunca taşımacılık vergilerinin yüzde 24’ten yüzde 13’e düşürüleceğini ve bu süre zarfında tekne, uçak ve otobüs biletlerinin daha ucuz hale getirileceğini söyledi. 

İlk yabancı turistlerin, düşük enfeksiyon ve ölüm oranlarına sahip komşu Balkan ülkelerinden özel araçlarla gelmeleri bekleniyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, çarşamba günü, turizm sektörünün tekrar çalışmaya başlamasını “çok karmaşık bir egzersiz” olarak nitelendirdi. Tüm sektörün -yüz maskelerinin zorunlu olarak takılmasından, otellerin her gün fiziksel mesafe kurallarına bağlı olarak çalışmasına kadar- en ince ayrıntılarla yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

Sağlık sistemi üzerindeki baskıyı önlemek için erken ve sıkı bir eve kapanma uygulayan Yunanistan’da, koronavirüs vakaları oldukça düşük rakamlarda seyretti.

Yunanistan geçen yaz sezonunda 33 milyon turist ağırlamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus