“Bizi kim koruyacak?” diye soran Dr. Salih Cenap Çevli koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul’da hekimlik yapan Salih Cenap Çevli, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası’nın internet sitesinde bugün yapılan duyuruda “1987 yılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi mezunlarından, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Salih Cenap Çevli’yi koronavirüs nedeniyle kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Değerli meslektaşımızın ailesi başta olmak üzere yakınlarının derin acısını paylaşıyor, tüm hekim camiasına baş sağlığı diliyoruz” denildi.

Çevli, salgının ilk günlerinde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Hâlâ koruyucu giysimiz yok. Ellerimiz alkolden hışır oldu. Bulaşma korkusuyla yemek yiyemez olduk. Evde çocuğumuza sarılmaya korkuyoruz. Hastalar dezenfektan, eldiven, maskeleri kutuyla çaldı. Yurtdışından gelen iki doktor arkadaş pozitif çıktı, yatırıldılar. Bizi kim koruyacak?” diye sormuştu.

Çevli, 26 Nisan tarihli bir tweetinde ise “Sağlık ordusundan birçok çalışan kaybımız oldu. Çok mu zordu devletin bu personeline ayda bir kutu eldiven, maske, gözlük, tulum yollaması? Biz istedik, trol gazeteler ‘Siz özelsiniz, patronunuz alsın’ diye hemen aradılar. Peki devlettekiler ne kadar ne aldı?” demişti.

Çevli’nin hesabından eşi Pınar Çevli tarafından atılan tweette ise, “Hayat arkadaşım, can yoldaşım; bu sayfanın en acı tweetini benim atacağım hiç aklıma gelmezdi. Sana hiç yakışmadı be albayım ölüm! Evimize, ocağımıza, yüreklerimize ateş düşürdün. Mekanın cennet olsun. Üzülmeme hiç kıyamazdın, ama bu defa oyunu sen bozdun. Evlatlarımız emanetim” denildi.

https://twitter.com/CenapCevli/status/1265377766859517952

Medyascope’un “Tabip odaları salgını anlatıyor” haber dizisi kapsamında 24 Mayıs’ta Dilek Şen’e konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Öztürk, ulaşabildikleri verilerden yola çıkarak İstanbul’da 12 hekimin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtmişti. Bu sayı, Çevli’nin yaşamını yitirmesiyle en az 13 oldu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus