Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP’li Enis Berberoğlu tutuklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Musa Farisoğulları ve Leyla Güven, Diyarbakır’da, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Farisoğulları ve Güven, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu da İstanbul’da gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin üç fezleke bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) okundu; Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.

Vekilliklerinin düşürülmesinin ardından Diyarbakır’da gözaltına alınan Musa Farisoğulları ve Leyla Güven, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu da İstanbul’da gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Berberoğlu, Maltepe L Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven ve Farisoğulları hakkında, daha önce kesinleşen hapis cezaları üzerine yakalama kararı çıkardı. HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 9 yıl, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ise aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezalar onanmıştı.

Diyarbakır’dan Ankara’ya giderken gözaltına alınan HDP’li Musa Farisoğulları, gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurdu.

HDP’li Leyla Güven de, Diyarbakır’daki evinde gözaltına alındı.

Vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu da İstanbul’da gözaltına alındı. Haberi CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Twitter hesabından duyurdu.

https://medyascope.tv/2020/06/04/chp-milletvekili-enis-berberoglu-ile-hdp-milletvekilleri-leyla-guven-ve-musa-farisogullarinin-milletvekillikleri-dusuruldu/

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus