Koronavirüsle mücadele: Bilim Akademisi şeffaflık çağrısı yaptı, vakalara dair tüm verilerin açıklanmasını istedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bilim Akademisi, koronavirüs vakalarının sayısında normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran’dan bu yana yaşanan artışa dikkat çekmek için bir açıklama yayımladı. Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı yapılan, vakalara dair tüm verilerin açıklanması talep edilen açıklama özetle şöyle:

“Salgın, aşı bulunmadıkça veya toplum içinde yaygın bağışıklık oluşmadıkça yayılmasını sürdürecektir. Bazı ülkeler salgını doğal seyrine bırakmayı deneyip bedel ödeyerek vazgeçtiler. Türkiye, isabetle, bu yola hiç gitmedi. Önemli olan uzun vadede yavaş ve kontrollü biçimde nihai dengeye gidilirken deneme yanılma, tedbir alıp gevşetme şeklinde zayiatı artırmamak, hastalık bulaşanları hem sayıca az hem zaman içinde yavaş yavaş artacak düzeyde tutmak ve ölüm riskini minimuma indirmektir. Salgını tıbbi, ekonomik ve sosyal açıdan iyi yönetebilmek için bilimsel araştırmaların çabuk ve verimli ilerlemesini sağlamaktan ve bilimin sonuçlarına göre politika çizmekten başka yol yoktur. Bunun için de mesela salgının ülke içinde nerelerde ne zaman ne sıklıkta görüldüğü, yaş gruplarına, çalışma şartlarına, semtlere ve işyerlerine dağılımı gibi verilerin açık olması ve bilimsel tartışmanın dikkat ve dürüstlükle yapılması gerekir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerine de gönderilen açıklamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus