Önce Saraçhane’de sergilenecek: Fatih portresinin İBB tarafından satın alınma öyküsü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’nin başkenti Londra’da açık artırma ile satışa çıkarılan ve 770 bin sterline (6 milyon 500 bin lira) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi, bir süre Saraçhane’deki belediye binasında halkın ziyaretine açılacak. Birkaç gün içinde İstanbul’a getirilmesi beklenen tablo için İBB’yi temsilen müzayedeye katılanlar, müzayedede neler yaşandığını anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da tablonun İstanbul’a gelmesine dair duygularını paylaştı.

İstanbul’u 1453’te fetheden Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı tablo, Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s müzayede salonunda satışa çıkarılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de İmamoğlu’nun talimatı üzerine müzayedeye katılarak, 250 bin sterlin değer biçilerek açık artırmaya çıkarılan tarihi tabloyu 770 bin sterline aldı. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine uygun olarak, Fatih Sultan Mehmet anıtı için çalışmalara başladıkları günlere denk gelen alımdan dolayı çok mutlu olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul halkına hayırlı olsun. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüzyıllar İstanbul’da yaşamaya devam edecek” dedi.

Müzayedede İBB’yi, Sözcü Murat Ongun ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti. Ongun ve Alkanalka, müzayedeye telefonla katıldı. 226 eserin açık artırmaya çıkarıldığı müzayedenin en dikkat çekici parçalarından olan tablo, 250 bin sterlinden açık artırmaya sunuldu. Yaklaşık 500 katılımcı ile başlayan müzayedede altı-yedi katılımcı 550 bin sterline kadar çıktı. Bu fiyattan sonra açık artırmada İBB ve adı açıklanmayan bir alıcı kaldı. Tarihi tablo için yapılan açık artırmanın galibi de en son 770 bin sterline çıkan İBB oldu. 

Önce Saraçhane’de sergilenecek

İBB Sözcüsü Murat Ongun, tablonun önce, tüm İstanbullular’ın görebilmesi için Saraçhane’deki başkanlık binasında halkın ziyaretine açılacağını belirtti. Eserin birkaç gün içinde İstanbul’a ulaşacağını söyleyen Ongun, tablonun uzun vadede nerede sergileneceğine ise daha sonra karar verileceğini söyledi.

İmamoğlu: “Hemen talimat verdim”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, müzayede süreciyle ilgili “Satışa çıktığını duyunca heyecan duydum, hemen talimat verdim” dedi ve duygularını şöyle anlattı: “Mutluyuz. Bellini’nin gerçekten önemli bir tablosunun, bize ait bir anının, Fatih Sultan Mehmet’e ait bir tablonun yakıştığı yer, elbet İstanbul’dur. Yakışan; İstanbul halkının, hatta bütün dünyanın gelip, o muhteşem komutanı, padişahı görmek isteyeceği bir alanda ziyaret etmesidir. Bu noktada, satışa çıktığını duyunca çok heyecan duydum ve hemen arkadaşlarıma, süreci incelemeleri için talimat vermiştim. Bugün de belediyemize ait bir şekilde sonuçlanması, beni çok mutlu etti. Çok onur duydum. Tam da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da daha özel bir anıtla hissedilir hale gelmesini ve bunun Mustafa Kemal Atatürk’ün bir vasiyeti üzerine, bize yakıştığını ifade ettiğim ve bununla ilgili bir proje sürecini başlattığımız -şu anda yarışma safhasında- hatta nerede olması gerektiği konusunda ön hazırlıkların yapıldığı sıcak günlerde böyle bir hediyenin İstanbul’a kazandırılması, beni, çok çok mutlu etmiştir. Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüzyıllar İstanbul’da yaşamaya devam edecek.”

Portrenin hikayesi

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan İtalyan ressam Gentile Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etti. Portresini yapmasına izin vermeden önce Bellini’nin yeteneğinden emin olmak isteyen Fatih Sultan Mehmet, sanatçıya, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi. Böylece İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olan Fatih Sultan Mehmet, sanatçıya kendi portrelerini çizdirmeye başladı. Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olma özelliği taşıyan tablo, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s müzayede salonunda satışa çıkarıldı. 

Fatih’in yanındaki kişi bilinmiyor

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4, boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu ise hâlâ bilinmiyor. 

Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu sanat eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre, tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor. Bunlardan birincisi padişahın üç oğlundan biri olduğu. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus