Dört senatörden ABD Savunma Bakanı Esper’e S-400 mektubu: Türkiye’ye yaptırım uygulansın

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi senatörler Thom Tillis ve James Lankford ile Demokrat senatörler Jeanne Shaheen ve Chris Van Hollen, ABD Savunma Bakanı Mark Esper‘e bir mektup yazdı. Senatörler, Rusya’dan S-400 satın aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması talebinde bulundu. 

Twitter üzerinden mektupla ilgili bir açıklama yapan Senatör Jeanne Shaheen ”Biz dört senatör olarak, Erdoğan’ın NATO ve transatlantik güvenliğini zedeleme eylemlerine göz yummayacağımızı göstermek amacıyla yasanın imzalanması için çalıştık. Bu, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmak, Erdoğan’ı sorumlu tutmak ve ABD teknolojilerini korumak için iki partinin de destek verdiği bir çalışmaydı. Yönetim, artık bu yasayı uygulamalıdır” dedi.

Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminden endişe duyduklarını ifade eden senatörler, Türkiye’nin programdan çıkartılma süreci disiplinli bir şekilde yürütülmediği için ABD’nin Türkiye’ye güçlü bir mesaj veremediğini vurguladı.

Mektupta, 21 Şubat 2020 tarihinde bir yetkilinin üretici firma Lockheed Martin’i, siparişlerin tamamlanması için teslimata devam edilebileceği konusunda bilgilendirdiği ve bunun da Türkiye’nin programdan çıkışının 2022’den önce olamayacağı anlamına geldiği belirtildi.

Senatörler mektubun devamında, Esper’den mevcut yaklaşımını gözden geçirmesini ve Türkiye’nin programdan derhal çıkartılması için harekete geçmesini istedi. Kongre’nin, Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması sonucunda Savunma Bakanlığı’nın masraflarının artacağının bilincinde olduğu, fakat programı korumak için böyle bir ekonomik yükün gerekli olduğu belirtildi.

Senatörler, Esper’den Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmamasının sebeplerinin açıklanmasını, Türk üreticilerle olan anlaşmaların ve ürün listelerinin, sözleşmelerin başlangıç ve bitiş tarihlerini talep etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus