Ayasofya resmen ibadete açıldı – Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hayırlı olsun”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Danıştay 10. Dairesi’nin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından cumhurbaşkanlığı kararnamesini paylaştı. Böylece Ayasofya resmen ibadete açıldı. Erdoğan, 20.53’te ulusa seslenecek.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Bakanlar Kurulu’nun 1934 yılında Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik kararın iptal edilmesi için Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay 10. Dairesi bugün, Ayasofya’nın müze olması kararını iptal etti. Danıştay’ın kararı iptal etmesinin nedeni Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyeti olması ve cami olarak toplumun hizmetine sunulması olarak açıklandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından “Hayırlı olsun” mesajıyla cumhurbaşkanlığı kararnamesini paylaştı ve Ayasofya’nın resmen ibadete açıldığını duyurdu:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Danıştay’ın camiden müzeye dönüştürme kararını iptal etmesiyle ilgili tweet attı:

Erdoğan, bu akşam 20.53’te ulusa seslenecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus