226 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’yu arama çalışmaları durduruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

226 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmaları durduruldu.

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Gülistan Doku’yu arama çalışmalarında tüm imkan ve kabiliyetler kullanılmış, her gün bulma umuduyla 226 gündür sürdürdüğümüz çalışmalardan maalesef bir sonuç alınamamıştır” denildi. 

Açıklamada, bugüne dek yapılan arama çalışmaları şöyle sıralandı:

“Üniversite öğrencisi Gülistan Doku’yu arama faaliyetleri, 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren son görüldüğü yer olan Tunceli İli Sarı Saltuk Viyadüğü (Dinar Köprüsü) Uzunçayır Barajı’nda yapılmış olup, arama çalışmaları arazide ve su içinde kara, deniz ve hava araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Altı ay (180 gün) devam eden sualtı arama çalışmalarından netice alınamaması nedeniyle 6 Temmuz 2020 tarihinde sualtı arama çalışmaları sonlandırılmış̧, yüzey ve kıyı taramasına kesintisiz devam edilmiştir.

Gülistan Doku’nun ailesinin talebi üzerine, Sarı Saltuk Viyadüğü köprü ayağının taban kodunda araması yapılabilmesi için suyun minimum seviyeye kadar indirilerek Uzunçayır Barajı’nın tahliye edilmesi gündeme gelmiştir. 6 Ağustos 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilen tahliye çalışmaları sonucunda baraj suyu teknik olarak mümkün olan minimum seviyeye düşürülmüştür.

Uzunçayır Baraj Gölü’nde 13 gün aralıksız devam eden çalışmalarda arama sahası 15 sektöre bölünmüş olup, 4 kilometre mesafede yaklaşık 1.320 dönüm büyüklüğündeki alanda sualtı ve suüstü arama çalışması titizlikle yürütülmüştür. Sualtı arama robotu, sonar ve kurbağaadam personelinin dalış marifeti ile yapılan çalışmalar, 18.08.2020 tarihinde sonlandırılmıştır.”

Medyascope muhabiri Hazar Dost, 27 Temmuz’da Tunceli’de Gülistan Doku için yapılan arama çalışmalarına katılmıştı. Doku’nun ablası Aygül Doku, şüpheli Zaynal Abakarov’un Gülistan’ı daha önce iki kere alıkoyduğunu, Doku’nun arkadaşlarının bu duruma tanık olduğunu ve zanlının tutuklanması için savcılığa başvurduklarını söylemişti. Fakat savcılık, Abakarov’un tutuklanması talebini 28 Temmuz’da gerekçe göstermeden reddetmişti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus