Emekli Büyükelçi Selim Yenel yazdı: Doğu Akdeniz’de ağustos topları suskun kalacak mı?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Emekli Büyükelçi ve Global İlişkiler Forumu İcra Komitesi Başkanı Selim Yenel, YetkinReport‘ta Doğu Akdeniz krizi üzerine yazdı.

Yenel, “Yaz genellikle rahatlama ve dinlenme mevsimidir. Aynı zamanda diplomatların en çok korktuğu dönemdir. Tarihe baktığınızda çoğu savaş ve çatışma ağustos ayında başlamıştır” diyerek başladığı yazısında, şimdilik soğukkanlı bir tutum izlenerek Doğu Akdeniz’de çatışmanın engellendiğini belirtti.

Yenel, Doğu Akdeniz krizi konusunda yapılan yorumların tek taraflı olduğuna da dikkat çekti:

“Uluslararası basını okuduğunuzda, yapılan yorumlar tek taraflı görünüyor. İfadelerin ötesine ve gerçek durumun ne olduğuna bakmak zorlaşıyor. Yunanistan veya Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin söylediği her şey olduğu gibi kabul edilmeli mi? İfadelerine üstünkörü bir inceleme dahi yapılmayacak mı?

Hem Türkiye hem de Yunanistan NATO üyesi ve her iki ülke Ege’de altı millik bir kara denizi olduğunu kabul ediyor. Normalde Yunan hava sahası aynı düzeni takip etmeli ve genişliği altı mil olmalıdır. Uluslararası hukuka göre, ulusal hava sahasının genişliği karasularınınkine karşılık gelmelidir. Bu, sivil havacılığa ilişkin 1944 Chicago Sözleşmesi’nin 1. ve 2. Maddelerinde açıkça yansıtılmaktadır. Böylece, tüm sözde ‘ihlaller’ aslında uluslararası hava sahası olan dört millik farkın içine giriyor. Bununla birlikte, Yunanistan ‘ihlal’ iddiasını sürdürmeye devam ediyor, bu basına yansıyor ve ardından ‘iddiaları’ gerçeğe dönüşüyor. Kamuoyunun ayrıntılara bakmaya vakti veya ilgisi yoktur. Ne yazık ki basın da konunun derinine inmiyor. Ancak sorumlu hükümetler yapmak zorundadır.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus