Okullar “uzaktan” açıldı – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Böyle buruk başlamak kötü ama başlamak güzel”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2020-2021 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Koronavirüs nedeniyle 21 Eylül’e kadar “uzaktan” devam edecek dersler için ilk zili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çaldı. Ankara’daki Muazzez Karaçay İlkokulu’nun öğretmenleriyle birlikte saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okuyan Bakan Selçuk, “Uzaktan eğitimle başladığımız bu süreci ayın 18’ine kadar sürdüreceğiz” dedi.

Selçuk, 21 Eylül’den sonraki süreci halen planladıklarını, öğretmen ve öğrencilerin neyi, nasıl yapacaklarıyla ilgili kuralların ve ders çizelgelerinin belirlendiğini belirterek şöyle konuştu:

“İlk kez öğrenciler olmadan bir sınıfta bulundum. Bu çok büyük bir burukluk veriyor. Öğrencilerin feryadını duymalıydınız. Bana öyle mesajlar veriyorlar ki hani ‘Açın artık’ gibi bir bağırtı duydum oradan. Öğretmenlerimiz de çocuklarımız da birbirilerine büyük bir özlem taşıyorlar. Ancak hep söylediğimiz şey şu: Risk varsa biz yokuz. Şu anda açılmamasının daha uygun olduğu konusunda ortak bir kanaat oluştu. ‘Uzaktan başlayalım’ ve böyle de devam edeceğiz.”

“Uzaktan eğitime bütün dünya ülkeleri gibi hazırlıksız yakalandık” diyen Selçuk, konuşmasını şöyle tamamladı: “O hazırlıksızlığımız artık yok. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyonundaki ve internetteki içerikler, öğretmen eğitimleri, ders çizelgeleri. Bunların tümünde çok büyük mesafe aldık. Böyle buruk başlamak kötü ama başlamak güzel.”  

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 18 Eylül’e kadar devam edecek uzaktan eğitim programına ilişkin çizelgeyi resmi Twitter hesabından paylaştı. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus