Amerika’nın Sesi gazetecileri, “Gazetecilik casuslar için harika bir kılıf” diyen yeni CEO’larını kınadı: “Güvenliğimizi tehlikeye atıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika’nın Sesi (Voice of America – VOA) için çalışan bir grup kıdemli gazeteci, VOA’nın bağlı olduğu ABD Küresel Medya Dairesi (USAGM) genel müdürlüğüne ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanan Michael Pack’in eylem ve yorumlarını kınayan bir mektup kaleme aldı. Bağımsız medya kuruluşu NPR’nin konuya ilişkin haberini Medyascope sizin için çevirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Amerika’nın Sesi (Voice of America – VOA) isimli medya kuruluşu için çalışan bir grup kıdemli gazeteci, 31 Ağustos Pazartesi günü, VOA’nın bağlı olduğu ABD Küresel Medya Dairesi’nin (USAGM) yeni Genel Müdürü Michael Pack’i kınayan bir protesto mektubu kaleme aldı. Mektupta, Pack’in yakın tarihte yaptığı bir röportajında sarf ettiği sözlerin, başında bulunduğu uluslararası yayın kuruluşuna zarar vermeyi amaçladığını kanıtlar nitelikte olduğu belitildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Küresel Medya Dairesi’nin (USAGM) genel müdürlüğüne atadığı Pack, göreve gelir gelmez USAGM çatısı altındaki diğer basın kuruluşları olan Middle East Broadcasting Networks (Ortadoğu Yayın Ağları), Radio Free Asia (Hür Asya Radyosu) ve Radio Free Europe (Hür Avrupa Radyosu) genel müdürlerini görevden almıştı. Pack, kongreye danışmadan ve bilgi vermeden yaptığı bu görevden almalara dair eleştirilere yanıt verirken kendisini Kurumdaki yönetim sorunlarını çözmeye kararlıyım. Başkan, ABD halkı ve Senato benden anlamlı değişiklikler bekliyor” diyerek savunmuştu.

Göreve geldikten sonra attığı bazı adımlarla medya kuruluşunda köklü bir değişiklik girişiminin ve tasfiyelerinin ardından Pack, muhafazakâr ve Trump yanlısı bir web sitesi olan The Federalist‘e bir röportaj verdi.

Yarım saatlik konuşma sırasında Pack, The Federalist’in kıdemli editörü Chris Bedford ile çalışanlarını koronavirüs salgınına maruz bırakabilecek güvenli olmayan işyeri ortamı sağlamak veya sınır dışı etmek gibi konularda şakalar yaptı. Pack röportajda ayrıca, yönettiği kurumun muhtemelen casuslarla dolu olduğunu söyledi ve kurumuna yönelik olarak “Yabancı casus yerleştirmek için harika bir yer” dedi.

Bu röportajın hemen ardından VOA gazetecileri, müdür vekili Elez Biberaj’a bir protesto mektubu gönderdi. Gazeteciler, Pack’in eylemlerinin ve konuşmalarının VOA muhabirlerinin kişisel güvenliğini tehlikeye atacağını ve ABD’nin ulusal güvenlik hedeflerine zarar vereceğini ileri sürdü.

Gazeteciler, Pack’in eylemleri ve yorumları için şöyle yazdı: “Pack, geçerli bir neden olmaksızın sözleşmeli gazetecilerinin vizelerini iptal ederek ve bazılarının hayatlarını tehlikeye atacak şekilde kendi ülkelerine geri dönmeye zorlayarak, sözleşmeli gazetecilerin kovulmalarını emretti. Şimdi bu tasfiyeler, ABD’de kalıcı oturma izni olanları ve hatta ABD vatandaşlarını da kapsayacak şekilde genişliyor.”

Ayrıca mektupta, Pack’in pervasızca, “gazeteciliğin bir casus için harika bir kılıf olduğunu” ifade ettiğiden; ofislerde klimanın kapatılması ve maskelerin yasaklanması gibi uygulamaları “bataklığı boşaltma” olarak nitelendirerek talihsiz şakalar yaptığından bahsedildi. Pack’in bu yorumlarına ve göreve geldikten sonra yaptığı köklü değişikliklere dair gazeteciler “Yurtiçinde ve yurtdışında VOA muhabirlerinin kişisel güvenliğini tehlikeye atıyor ve ABD ulusal güvenlik hedeflerine zarar verme tehdidinde bulunuyor” dedi.

VOA’nın bağlı olduğu USAGM’nin eski Genel Müdürü John Lansing, Pack’in VOA’da aldığı kararlar ve yorumları için “Pack’in VOA’da işe alımlarda güvenlik sorunları olduğuna dair ısrarı, hükümetlerin müdahalesine karşı bağımsızlığı bir kalkan gibi yasalarca koruma altına alınmış VOA’ya bariz bir şekilde müdahale etme isteğini kapatmaya yönelik bir sis perdesidir” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus