RTÜK ilk kez Netflix’e ceza verdi: Cuties filmi Türkiye kataloğundan kaldırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix’te yer alan Fransız yapımı Cuties filminin Türkiye kataloğundan kaldırılmasına karar verdi. RTÜK kararla ilgili, filmin “çocuklara karşı istismar içermesini” gerekçe gösterdi.

Alınan kararla beraber, tarihte ilk kez RTÜK, henüz film yayınlanmadan, filmin fragmanı üzerinden bir ceza vermiş oldu.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, kararı Medyascope’a değerlendirdi: “Öznesi çocuk olan bir yapımın +18 olarak belirlenmesi tezat oluşturuyor”

RTÜK’ün bu kararının +18 içerikli bir yapıma dair olduğunu belirten İlhan Taşçı, “Öznesi çocuk olan bir yapım var Netflix’in kataloğunda fakat içerik +18 olarak belirlenmiş. Bu bir tezat oluşturuyor” dedi.  Cuties filmindeki oyuncuların çocuk olduğunu fakat içerikleri çocukların izleyemeyeceğini söyleyen Taşçı, “Oluşan tezatlıktan kaynaklı olarak RTÜK bu içeriğin katalogdan kaldırılmasına karar verdi” diye konuştu.

“RTÜK’un kararına uymuyorum demenin hukuki sonuçları olur”

RTÜK’ün geçen yıl yürürlüğe giren yasayla internet üzerinden yayın yapan kuruluşları denetleme yetkisinin olduğunu, kuruluşların lisans alabilmek için RTÜK’e başvuru yaptığı biliniyor. Taşçı, Netflix’in de bu kuruluşlardan olduğunu belirtirken “’RTÜK’ün bu kararına uymuyorum’ demenin hukuki sonuçları olur. Çünkü lisans alırken bu kararlara uyacağını taahhüt ediyor” dedi.

Ne olmuştu?

İnternet üzerinden yayın yapan yurtiçi, yurtdışı menşeli televizyon kanalları ve medya kuruluşlarına RTÜK denetimi 3 Eylül 2019’da başlamıştı. Bu kararla beraber, Blu TV, Netflix gibi film platformlarındaki içerikler RTÜK denetimine girmişti.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı ile yaptığımız söyleşinin tamamını dinlemek için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus