Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, ildeki yeni belirlenen maden sahaları ile ilgili konuştu: “Bedeli ne olursa olsun doğamızın tahrip edilmesini izin vermeyeceğiz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’de, yeni belirlenen maden sahaları ile ilgili ihale süreçlerinin yapılmasına kısa bir zaman kalırken Tunceli’de belirlenen 11 maden sahası için Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sert konuştu. Dünyada ülkelerin madenleri çıkarma ve işletme ihtiyacı olduğunu bildiklerini ve bunu doğaya zarar vermeden çıkaran ülkeler olduğunu söyleyen Maçoğlu, “Ama Türkiye’de maden çıkarma işi bizi ürkütüyor ve korkutuyor. Bakın Kaz Dağları’nın haline, bakın Erzincan’ın haline. Biz bedeli ne olursa olsun doğamızın tahrip edilmesini izin vermeyeceğiz” dedi.

Alevi yurttaşlar için kutsal olan Tunceli Ovacık Munzur’daki gözelere yapılan peyzaj projesini de eleştiren Belediye Başkanı Maçoğlu, “Halka, inanç gruplarına sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere bile danışmadan hazırlanan projeler ile yine kutsallara ve doğaya zarar veriliyor. Orada bir düzenleme yapılması gerekiyor biz de bunu istiyoruz. Ama böyle paylaşılmadan kendilerine göre bir proje hazırlayarak bu işler yapılmaz” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus