Yargıtay hapis cezası kararını bozdu: “FETÖ’ye yardım” suçundan cezaevinde bulunan akademisyen ve yazar Mümtaz’er Türköne tahliye edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yargıtay, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve dört yılı aşkındır cezaevinde bulunan akademisyen ve eski Zaman Gazetesi Yazarı Mümtaz’er Türköne hakkında verilen hapis cezasını bozarak tahliyesine karar verdi. Türköne tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi’nden ayrıldı. Türköne hakkında daha önce, “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezası kararı verilmişti.

Devlet Bahçeli “davanın gözden geçirilmesi” çağrısı yapmıştı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, 23 Haziran 2020’de paylaştığı bir tweet’inde, Türköne’nin davasının “tekraren” ve “titizlikle” gözden geçirilmesi çağrısı yapmıştı. Bahçeli, “Adaletin tecellisini ümit ediyorum” demişti.

Eski Zaman gazetesi yazarlarından Mümtaz’er Türköne, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 5 Ağustos 2016’da tutuklandı. “terör örgütüne yardım” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla yargılanan Türköne, 6 Temmuz 2018’de 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Türköne, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasından ise beraat etti. Anayasa Mahkemesi, Türköne için 10 Ocak 2020’de hak ihlali kararı verdi.

Ruşen Çakır, geçen yıl Medyascope için cezaevindeki Türköne ile röportaj yapmıştı. Türköne bu söyleşide “Umut fakirlerden çok mahpusların ekmeği, ülkem adına umutluyum” demişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus