Endonezya’da yeni iş yasasına karşı boykot başlatıldı, binlerce kişi sokağa çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Endonezya’da polis, yeni iş yasasını protesto etmek isteyen işçilere müdahale etti ve 23 kişiyi gözaltına aldı. 

Ülkede dün Başkan Joko Widodo’nun “omnibus” iş yasasını protesto etmek için üç günlük ulusal boykot başlatıldı. Boykotun başlatıldığı gün hak ve güvencelerinin yok sayıldığını belirten binlerce işçi ve öğrenci sokağa çıktı.

Endonezya’da yayın yapan Elshinta radyosu, Twitter üzerinden Banten şehrinde polisin yüzlerce protestocuya su topu fırlattığını gösteren bir video paylaştı.

https://twitter.com/wordvar_/status/1313517440324657152?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1313517440324657152%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theguardian.com%2Fworld%2F2020%2Foct%2F07%2Findonesia-police-use-water-cannon-and-teargas-to-disperse-labour-law-protests

Banten ili polis sözcüsü Edy Sumardi Priadinata, durumun kontrol altına alındığını ve iki polis memurunun protestocular tarafından atılan kaya parçaları nedeniyle yararlandığını söyledi. Sözcü Sumardi, 14 protestocunun da bugün tutuklandığını duyurdu.

Bandung şehrinde de polis kaya parçaları ve havai fişek fırlatan, arabalara zarar veren protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Protestocular yeni iş yasasını boykot ediyor.
(Barcroft Media/Getty Images)

Hükümet yetkilileri yeni yasanın istihdam sağlamak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için çıkarıldığını söylüyor. Endonezya’da piyasalar yeni yasanın onaylanmasını olumlu karşıladı. Ülkenin ana borsa endeksi, yüzde 1,31’e yükseldi ve Endonezya para birimi rupi değer kazandı. 

Ülkenin yatırım kurulu da yeni yasanın yabancı yatırımları kolaylaştıracağı için işçilerin refahına yönelik iyi bir adım olduğunu savundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus