AYM üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımı Ankara’yı karıştırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, AYM binasının fotoğrafını kişisel Twitter hesabından “Işıklar yanıyor” notuyla paylaştı. Paylaşımın ardından İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından, bakanlığın fotoğrafı “Işıklarımız hiç sönmüyor” notuyla paylaşıldı. Tartışmaya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararına rağmen Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetti. Mahkeme kararı tartışılırken AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, dün akşam AYM binasının fotoğrafını “Işıklar yanıyor” notuyla paylaştı. Yıldırım’ın paylaşımı yerel mahkemenin kararına yanıt olarak yorumlandı.

Yıldırım daha sonra “Işıklar yanıyor derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” açıklamasında bulunurken, İçişleri Bakanlığı da bakanlığın fotoğraflarını “Işıklarımız hiç sönmüyor” notuyla paylaştı. Yüksek Mahkeme üyesi Engin Yıldırım, tepkilerden sonra Twitter hesabını kilitledi.

“Büyük bir üzüntü duymaktayım”

Yıldırım, tepkilerin ardından Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı: “Şahsi Twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla sözkonusu değildir.”

“Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz”

Engin Yıldırım’ın paylaşımına tepki gösteren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik “Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi Türkiye’nin “HUKUK GÜVENLİĞİ”ni ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz. AYM, kendi üyesinin anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur” dedi.

AYM Üyesi Yıldırım’ın paylaşımına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de tepki gösterdi. Gül, Twitter hesabından ”Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır” açıklamasını yaptı.

“Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da tartışmaya dahil oldu. Turan “Bu saçma ve ucuz trollüğe önce AYM Başkanı ve diğer AYM üyeleri dur demelidir! AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız! Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık, kendinize gelin” dedi.

“Milletimiz lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Yıldırım’ın paylaşımına “AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir” diyerek tepki gösterdi.

Anayasa Mahkemesi  bugün saat 14.00’te olağanüstü toplanıyor. Toplantıda hem İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin AYM’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı tanımamasının hem de AYM üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımının konuşulması bekleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus