Tayland’da hükümet karşıtı protestolar büyüyor: 21 aktivist tutuklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tayland’da dün (13 Ekim) reform yanlısı 21 aktivistin tutuklanmasının ardından bugün başkent Bangkok’ta toplanan binden fazla gösterici, başbakanın istifasını ve ülkede reform yapılmasını talep etti.

Taylandlılar, Başbakan Prayut Chan-O-Chan’in istifası, reform ve yeni anayasa talebiyle başkent Bangkok’ta Demokrasi Anıtı’nda toplandı.

Taylandlı aktivist Anon Numpa, Demokrasi Anıtı’nda bir araya gelenlere, “Diğer taraftan provokasyonlar olacak. Lütfen bana güvenin, kimseyle çatışmak istemiyoruz. Kraliyet konvoyu geldiğinde hakaret etmeyin” çağrısında bulundu.

Dün Kral Maha Vajiralongkorn’un konvoyu sebebiyle yolu boşaltmaya çalışan polis kuvvetleri, 21 aktivisti tutukladığını açıklamıştı.

Bangkok polisi, bugün de binden fazla protestocunun Demokrasi Anıtı’nda tekrar toplandığını belirtirken, durumu kontrol etmek için yaklaşık 14 bin polisin görevlendirildiğini açıkladı.

Ülkenin Pichit eyaletinde 18 yaşındaki Attaporn, “Bu Tayland’ın demokrasisi için son mücadele olabilir. Daha iyi bir gelecek istiyorsam bunu yapmalıyım” dedi.

77 kişinin öldürüldüğü 1973 öğrenci ayaklanmasının 47. yıldönümünü anmak için toplanılan protestocular, askeri darbeden sonra yapılan 2014 Anayasası’nın değiştirilmesi talebinde bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus