Brezilya’da koronavirüs yardım fonu skandalı: Senatörün iç çamaşırından yaklaşık 43 bin Türk Lirası değerinde nakit para çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Brezilya Senatosu Başkan Yardımcısı Chico Rodrigues’in, koronavirüsle mücadele için ayrılması gereken kamu fonundan zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı. Rodrigues’in evine baskın yapan polis, senatör yardımcısının iç çamaşırında tomar tomar para buldu. Rodrigues aynı zamanda Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsanaro’ya da yakınlığıyla bilinen isimlerden.

Brezilya polisi, 14 Ekim Çarşamba günü koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanılması gereken paraları zimmetine geçirdiği iddia edilen kişilere yönelik büyük bir operasyonun parçası olarak, Brezilya Senatosu Başkan Yardımcısı Chico Rodrigues’in evine baskın yaptı. 

Skandala ilişkin haber ilk olarak Estado de Sao Paolo gazetesinde yayımlandı. İsmini vermeden konuşan iki kaynak, senatörün iç çamaşırından 30 bin Brezilya Reali (yaklaşık 43 bin Türk Lirası) para çıktığını söyledi. 

Bolsonaro 2018 yılındaki seçimlerde aday olduğunda, ülkedeki yolsuzluklarla mücadele edeceğine söz vermişti. Ancak en büyük destekçilerinden Senatör Rodrigues’in evinde bulunan paralar, Bolsanaro’nun kendisini “yolsuzlukla mücadelenin neferi” olarak gösterme çabalarına büyük bir darbe vurdu. Çarşamba günü konuyla ilgili konuşan Bolsanaro, “Hükümetimde herhangi bir yolsuzluk olduğuna inanmıyorum” dedi ve dolandırıcı politikacıları “boyunlarını uçurmakla” tehdit etti. 

Derleyen: Özge Çakır Somlyai

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus