Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: Avrupa bahar aylarındaki önlemleri geri getiriyor, Çin’in Kaşgar şehrinde asemptomatik vaka paniği

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print


Koronavirüs vaka sayıları ciddi şekilde artan Avrupa’da birçok kentte bahar aylarındaki önlemler geri getirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Fox News’un müdürü ve çok sayıda çalışanı kendilerini karantinaya aldı. Ukrayna’da 25 Ekim’de yapılan yerel seçimlerde yetkililer, karantinadaki seçmenlerin oylarını evlerinden topladı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in çalışanlarının koronavirüs testi pozitif çıktı. Trump karşıtı bir grup, New York’un ünlü Times Meydanı’nda Ivanka Trump ve Jared Kushner’ın ağzından bilboardlar astırdı. Çin’in Kaşgar kentinde bir asemptomatik vaka tespit edilince seyahat kısıtlamaları getirildi. Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberlerini Medyascope sizin için derledi.

Avrupa’da koronavirüs vakaları hızla artıyor, yeni önlemler getiriliyor

Geçen hafta bir milyon vaka sayısını geçen İspanya’da, bahar aylarından sonra bir kez daha olağanüstü hal ilan edildi. Yeni kararlar doğrultusunda ülkede, akşam 23.00’ten sabah 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı getirildi. İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, yeniden uygulamaya konulan olağanüstü halin mayıs ayına kadar uzatılabileceğini söyledi. 

Fransa’da pazar (25 Ekim) günü açıklanan 52 bin 10 yeni koronavirüs vakasıyla salgın başından bu yana açıklanan en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Ülkede iki hafta önce getirilen gece sokağa çıkma kısıtlaması, geçen hafta 38 bölgeyi daha kapsayacak şekilde genişletilmişti. 

Avrupa’da en fazla koronavirüs sebepli ölümün yaşandığı İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, önlemleri artırdı. Bütün ülkede bar ve lokantaların kapanış saatleri akşam 18’e çekilirken spor salonları, tiyatrolar, sinema ve konser salonları tamamen kapatıldı.

Fox News’ta koronavirüs paniği

ABD’de Cumhuriyetçiler’e yakınlığıyla bilinen televizyon kanalı Fox News’un çalışanları, birlikte uçağa bindikleri bir kişinin koronavirüs testi pozitif çıkınca kendilerini karantinaya aldı. Kendini karantinaya alanlar arasında Müdür Jay Wallace ve kanalın bazı önemli isimleri de bulunuyor.

Ukrayna’daki yerel seçimlerde karantinadaki vatandaşlar evlerinden oy kullandı

Günlük ortalama 7 bin yeni koronavirüs vakası açıklanan Ukrayna’da yetkililer, pazar (25 Ekim) günü yapılan yerel seçimler için karantinada olan seçmenlerin evine gidip oy pusulalarını topladı. 

Posta yoluyla oy kullanımı yapılmayan ülkede, önceki seçimlerde felçli veya evden çıkamayacak durumda olan seçmenler için kullanılan “evden oy toplama sistemi”, pazar günü yapılan seçimler için genişletildi. Ekipler, koruyucu kıyafetlerini giyerek evlerinde karantinada olan seçmenlerden oy zarflarını topladı. 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in en az üç çalışanı koronavirüse yakalandı

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in çalışanlarından en az üçünün koronavirüs testi pozitif çıktı. Pence ve eşinin test sonucunun ise negatif çıktığı belirtildi.

Çalışanların test sonuçlarının pozitif çıktığı Beyaz Saray’da, maske takma zorunluluğu bulunmuyor. Hükümete yakın kaynaklara göre, Beyaz Saray Personel Şefi Mark Meadows, konunun medyada yayılmasını istemiyor.

Trump karşıtı grup, Times Meydanı’na Ivanka Trump ve Jared Kushner’ı hedef alan koronavirüs tabelaları koydu

ABD’nin New York şehrindeki Times Meydanı’na, The Lincoln Project isimli, çoğu Cumhuriyetçi olan Trump karşıtı bir grup, ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve eşi Jared Kushner’ın ağzından cümleler yazılı tabelalar astırdı. 

Tabelalarda Ivanka Trump, ABD genelinde artan koronavirüs istatistiklerinden bahsederken Kushner, “New Yorklular acı çekecek ve bu onların sorunu” diyor. 

Çiftin avukatı Marc E. Kasowitz, tabelalarda yer alan konuşmaların “iftira” olduğunu söyledi ve tabelaları asan grup hakkında yasal işlem başlatılabileceğini belirtti.

Çin’in Kaşgar şehrinde bir asemptomatik vaka sonrası geniş tarama çalışması başlatıldı

Çin’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin batısındaki Kaşgar şehrinde, bir asemptomatik koronavirüs vakası tespit edildi. Bunun üzerine şehirde test çalışmaları artırıldı ve şehirdeki vatandaşlar için seyahat kısıtlamaları getirildi. Test sonucu pozitif çıkan asemptomatik vakanın 17 yaşındaki bir lise öğrencisi olduğu belirtilirken pazar (25 Ekim) günü kaydedilen bu vakayla birlikte ülkede test sonucu pozitif çıkan asemptomatik vaka sayısı 137’ye ulaştı.

Derleyen: Cemre Su Arvas

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus