Batman-Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren, Almanya ziyareti projesi hakkında konuştu: “Almanya’ya gönderileceklerin kendileri tarafından belirlenmesi için aracı firma ısrar etti, Malatya-Yeşilyurt Belediye Başkanı gidenlerin geri gelmediğini söyledi, geziyi iptal ettik”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Belediyeler üzerinden düzenlenen projeler gerekçe gösterilerek yurtdışına insan kaçırıldığına dair tartışmalar gündemdeki yerini korurken 2020 yılının Eylül ayında 110 kişiyi Almanya’ya göndermek için belediye meclisinde karar aldırdığı ortaya çıkan Batman-Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren, Medyascope’a konuştu. Eren, belediyeye 50 bin euro hibe verilmesi nedeniyle projeye önce sıcak baktıklarını ancak yurtdışına gönderilecek kişilerin kendileri tarafından belirlenmesine izin verilmeyince geziyi iptal ettiklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) istifa ederek Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) geçen Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Evren, HDP’den istifa etmeden önce bir firmanın belediyeye gelerek Avrupa Birliği’nin hibe verdiğini, Almanya‘ya 110 kişi gönderileceğini ve Kozluk Belediyesi’ne de bu proje kapsamında 50 bin euro hibe verileceğini söylediklerini anlattı.

Başkan Eren, “14-15 aydır belediyede işçilerin maaşlarını ödeyemeyen bizler için önce bu teklif cazip geldi. İşlemleri başlattık ve 19 Eylül 2020 tarihinde belediye meclisinden karar çıkarttık. Kararı çıkarttıktan sonra firmayı çağırarak kendileri ile konuştuk” dedi.

Almanya-Bremen’e proje kapsamında gönderilecek 110 kişinin kendileri tarafından belirlenmesini istediklerini söyleyen Eren, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak firma belediyeden sadece iki kişinin geleceği, diğer isimlerin kendileri tarafından belirleneceği konusunda ısrar edince şüphelendik. Firma ısrarla gideceklerin kendileri tarafından belirleneceğini, bu işi daha önce de yaptıklarını ve Malatya-Yeşilyurt Belediye Başkanı ile konuşabileceğimizi söyledi. Yeşilyurt Belediye Başkanı’nı arayınca bu işin tuzak olduğunu, gidenlerin geri gelmediğini ve bu konuda dikkat etmemiz gerektiğini söyledi. Bunun üzerine, Kozluk Kaymakamlığı ve Batman Valiliği’ne yazı yazdık, karar beş gün sonra onaylanmadı ve gezi olmadı. Bu konuyu gündeme getirip, olmamış bir şeyi olmuş gibi göstererek beni yıpratmaya çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus