Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu’ndan mart ve nisan ayı anket çalışması raporu – Dr. Emrah Kırımlı: ”Mutasyonlu virüsün etkisi ve vaka artışı yüzünden, aşı salgını önlemeye yetmiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu bugün (22 Nisan), mart ve nisan ayı anket çalışmasının raporunu yayınladı. TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, çift doz aşı uygulanıp koronavirüse yakalanan hastaya rastlayan aile hekimi sayısının 10 binde 45’e çıktığını belirtti. Kırımlı, “Tek dozunu olup ikinci doz randevusu öncesi hastalananlar var. Mutasyonlu virüslerin yayılımı endişe verici” dedi.

Nisan ayında 43 ilden 478 aile hekiminin katılımıyla yapılan anketin sonuçlarını Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı açıkladı. Kırımlı, mutasyonlu varyant virüslerin yayılım hızının kendilerini endişelendirdiğini söyledi ve ekledi: “Vaka sayıları arttıkça, mutasyonlar yaygınlaştıkça elimizdeki aşının gücü salgını önlemeye yetmiyor. Varyantlar arttıkça hem salgının kontrolü zorlaşıyor hem de aşının etkinliği azalıyor. Bu nedenle kamusal önlemleri tekrar tekrar talep ediyoruz.”

Çevrimiçi olarak yapılan toplantıda bin 300’e yakın hekimin katıldığı anketin sonuçları paylaşıldı. Dr. Emrah Kırımlı, aile sağlığı merkezlerinin (ASM) pik döneminde olduğunu ve hastalananların sayısının arttığını belirtti.

Dr. Kırımlı konuşmasında, şubat ayında aile hekimlerinin ikinci doz aşılarını olmalarına rağmen martta hastalanan hekim sayısının 10 binde 12’ye, nisan ayında ise 10 binde 45’e çıktığını belirtti. Kırımlı, “Vaka artışı ve mutasyonlu virüs etkisini gösterdikçe aşının gücü salgını önlemeye yetmiyor. Çift doz aşılarını olmalarına rağmen son bir ayda 100’e yakın arkadaşımız koronavirüs geçirdi. Çift doz aşı uygulanıp koronavirüse yakalanan hasta tespiti yapan aile hekimlerinin oranı martta yüzde 11 iken nisanda yüzde 40’a çıktı” dedi.

Mutasyonlu virüslerin artmasıyla aşının etkinliğinin azaldığını ve salgının kontrolünün zorlaştığını belirten Kırımlı, “Yeni dalgayı yaşarken aşılı olmasına rağmen hastalanan kişi sayının arttığını görüyoruz. Hastalarımızın aşı sırası beklerken koronavirüse yakalandığını görüyoruz. Tek dozunu olup ikinci doz randevusu öncesi hastalananlar var. Mutasyonlu virüs varyantlarının yayılımı endişe verici. Alınacak tedbirlerle hâlâ vaka sayısında azalma sağlanabilecek bölgeler var” diye konuştu.

Salgının başlangıcından bu yana güneş görmeyen, penceresi olmayan, fiziki imkanları yetersiz ve personel sayısı eksik olan ASM’lerin daha sağlıklı ortamlarda hizmet vermesi için çağrı yapan Kırımlı, “10 ASM’den sadece biri tamamen salgın kurallarına göre yeterli. Bekleme alanları dar ve havalandırma yok. Her ASM’de aile hekimlerinin ayrı bir odası olması gerekiyor ama bir odada iki aile hekimi çalışıyor. Ebe ve hemşire arkadaşlarımızda bu sayı daha yüksek. İstanbul’da üç yılda sadece bir ASM yenilendi. Yenilenme nedeni de ASM’de görev yapan Yavuz Kalaycı arkadaşımızın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesi. Şehir hastanelerinin bir yıllık kirasıyla 16 bin ASM yapabiliriz. Sadece dört ayda bütün ASM’leri baştan yapabilirdik” dedi.

Ankete katılan aile hekimleri, ASM’lerdeki eksiklikleri şöyle sıraladı:

  • Bekleme alanları dar ve havalandırmasız.
  •  Her hekim için ayrı bir muayene odası olmayan ASM’ler var. Ebe ve hemşireler için ayrı bir oda olan ASM oranı sadece yüzde 23.
  •  ASM’lerin yarıdan azı tek katlı ya da müstakil binalardan oluşuyor. Sobayla ısınan ASM’ler var.
  •  10 ASM’den sadece birinin giriş ve çıkış için ayrı kapısı var, sadece birinde ayrı bir triaj/izolasyon alanı var.
  •  İki ASM’den biri ayrı bir yer olmadığı için izolasyon ya da triaj yapamıyor.
  • Yeni ASM yapılmıyor, ASM’ler yenilenmiyor.
  •  Özel hastanelere ödenen 16 milyar liranın yarısı ile tüm ASM’ler yenilenebilir, yenileri yapılabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus