Rusya, muhalif Navalni ile bağlantısı olan örgütlerin faaliyetlerini durdurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya yargısı, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif isimlerden Aleksey Navalni ile bağlantısı olan örgütlerin faaliyetlerini askıya aldı. Savcılık, Navalni ile bağlantılı örgütleri “Rusya’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik koşullar yaratmaya çalışmak” ile suçladı.

Rusya’da yargı, tutuklu bulunan muhalif lider Aleksey Navalni ile bağlantılı örgütlerin faaliyetlerini askıya aldı. 26 Nisan’da yayımlanan kararda savcı, bu örgütlerin muhalefet mitingleri düzenlemesini ve seçim faaliyetlerinde bulunmasını yasakladı. 

Rus muhalif Navalni’ye yakın olduğu bilinen Yolsuzlukla Mücadele Fonu (FBK) Direktörü Ivan Zhdanov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, savcılığın kararını eleştirdi. Zhdanov, “Onlar, ‘Faaliyetlerinizden korkuyoruz, gösterilerinizden korkuyoruz, kime oy verileceği konusunda tavsiyelerinizden korkuyoruz’ diyerek çığlık atıyor” dedi.

Telegram aracılığıyla açıklama yapan Navalni’nin başkent Moskova’daki ofisi de “eskisi gibi çalışamayacaklarını” duyurdu.  

Karar, Moskova’da bir mahkemenin Navalni ile ilişkisi olan FBK’yı “radikal ve aşırılıkçı” bir grup ilan etmesi üzerine alındı. Savcılar grubun, Terörle Mücadele Komitesi’nin listesine eklenmesini talep etti.

Savcılık, Navalni ile bağlantılı örgütleri Rusya’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik koşullar yaratmaya çalışmak ile suçladı.  

Derleyen: Senem Görür

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus