Hapisteki Rus muhalif lider Aleksey Navalni, açlık grevini sonlandırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hapisteki Rus muhalif lider Aleksey Navalni, doktora görünme ve tedavi edilme haklarının sağlanmadığı gerekçesiyle 31 Mart günü başladığı açlık grevini sonlandırdığını duyurdu.

Rusya’da cezaevinde tutulan muhalif lider Aleksey Navalni, bugün (23 Nisan) Instagram hesabından yaptığı açıklamada doktora görünme ve tedavi edilme haklarının sağlanmadığı gerekçesiyle 31 Mart günü başladığı açlık grevini sonlandırdığını duyurdu.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın 100 kilometre doğusundaki Pokrov’da bulunan IK-2 cezaevinde tutulan Navalni’nin avukatları, mart ayının son haftasında, 44 yaşındaki muhalif liderin sağlık durumunun kötüye gittiğini ve sırt ağrısıyla birlikte sağ ayağında his kaybından mustarip olduğunu açıklamıştı. Muhalif liderin sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine doktorlar bu hafta Navalni’nin açlık grevini bırakması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuş, Navalni son olarak pazartesi günü (19 Nisan) cezaevi hastanesine götürülmüştü. 

Muhalif lider Aleksey Navalni, 20 Ağustos 2020’de Sibirya’daki Tomsk kentinden Rusya’nın başkenti Moskova’ya dönmek için bindiği uçakta rahatsızlanmıştı. Noviçok adlı gazla zehirlendiği açıklanan ve 26 gün boyunca komada kalan Navalni, Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir hastanede tedavi görmüş ve 17 Ocak Pazar günü ülkesine dönmüştü. Muhalif lider havaalanındaki pasaport kontrolü sırasında Rus polisi tarafından gözaltına alınmış ve daha sonra tutuklanmıştı. 

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri’nden yapılan açıklamada, Navalni’nin 2020 yılının Aralık ayında sona eren denetimli serbestlik süresini ihlal etmesi nedeniyle arandığı ve bu nedenle gözaltına alındığı belirtilmişti. 2 Şubat’ta iki yıl sekiz aylık hapis cezası alan Navalni, bu kararı temyize taşımıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus