Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: ABD’de iki doz aşısını olanlar açık havada maskesiz dolaşabilecek, Brezilya Sputnik V aşısına kullanım izni vermedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Brezilya Senatosu’nda, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve hükümetinin koronavirüs salgınına karşı tutumunu ve ihmalkâr davranıp davranmadığını araştıracak özel bir komisyon kuruldu. Öte yandan Brezilya, Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının etkinliğine ve güvenilirliğine ilişkin verilerin eksik olması nedeniyle aşının kullanımına izin verilmediğini açıkladı. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), iki doz aşısını olan ABD’lilerin açık hava aktivitelerinde maske takmalarının zorunlu olmayacağını açıkladı. Salgında ağır bir tabloyla karşılaşan Hindistan’da hastane ve krematoryumların dolduğu açıklandı. İngiltere Halk Sağlığı Departmanı (PHE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aşıların ilk dozunu almış kişilerin virüsü bulaştırma oranları oldukça düşük. ABD’nin New York kentinde alkollü içeceğin yanında yemek sipariş etme zorunluluğu kalkıyor. Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberlerini Medyascope sizin için derledi. 

Brezilya, Sputnik V aşısına kullanım izni vermedi 

Brezilya ilaç düzenleme kurumu Anvisa, Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının etkinliğine ve güvenilirliğine ilişkin verilerin eksik olması nedeniyle aşı için kullanım izni verilmediğini açıkladı. 

Anvisa Başkanı Antonio Barra Torres, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızın kalite, güvenlik ve etkililik açısından eksiklikleri oran ürünlere maruz kalmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Anvisa’nın İlaç ve Biyolojik Ürünler Müdürü Gustavo Mendes Lima Santos ise Sputnik V aşısının etkinliğine dair verilerin yetersiz olduğunu ve pek çok önemli sorunun aşı üreticileri tarafından cevaplanmadığını söyledi. 

Gamaleya Enstitüsü tarafından üretilen Sputnik V’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ansiva’nın kararının siyasi olduğu ve Brezilya ile aş hakkındaki tüm gerekli bilgilerin paylaşıldığı belirtildi. Sputnik V ayrıca Brezilya’nın bu kararında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) baskısının etkili olduğu öne sürüldü. 

Belarus, Arjantin, Bolivya, Sırbistan, Cezayir, Filistin gibi birçok ülkede acil kullanım onayı alan Sputnik V aşısı hakkında şubat ayında ünlü tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir araştırmada, aşının etkinlik oranının yüzde 91,6 olduğu açıklanmıştı. 

Brezilya’da hükümetin koronavirüs salgınında ihmali olup olmadığına ilişkin araştırma komisyonu kuruldu

Brezilya Senatosu’nda, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve hükümetinin koronavirüs salgınına karşı tutumunu ve ihmalkâr davranıp davranmadığını araştıracak özel bir komisyon kuruldu. 11 düzenli, yedi yedek üyesi bulunan Parlamento Araştırma Komisyonu’nun (CPI), bakanları ve üst düzey yetkilileri çağırma hakkına sahip olacağı ve komisyonun başkanlığına Sosyal Demokrat Parti Senatörü Omar Aziz‘in, yardımcı olarak ise Randolfe Rodrigues seçildiği belirtildi. 

Komisyon Başkanı Omar Aziz, yaptığı açıklama, “Brezilyalıların yüzde 86’sının koronavirüs nedeniyle ölen en az bir kişiyi tanıdığını belirten anketler var. 400 bin ölümün yaşandığı yerde siyasi tartışma yapamayız” dedi. Omar Aziz, soruşturmanın tamamen adaleti sağlamak amacıyla yürütüleceğini ve herhangi bir ideolojiden bağımsız olacağını söyledi. 

Ülkede yayın yapan Valor Econômico gazetesinin köşe yazarı Maria Cristina Fernandes ise soruşturma komisyonuna ilişkin, “Bolsonaro bir numaralı hedef. CPI’nin çalışması, doğrudan başkanı suçlamayı hedefleyecek. Bundan hiç şüphem yok” ifadelerini kullandı. 

Brezilya’nın eski İletişim Bakanı Fabio Wajngarten ise ülkenin Pfizer -BioNTech aşısını satın alamamış olmasının Brezilya Sağlık Bakanlığı’nın yetersizliği ve işlevsizliği nedeniyle olduğunu söyleyerek, “Bolsonaro’nun hiçbir sorumluluğu yoktur” dedi. 

Brezilya, ABD ve Hindistan’dan sonra 392 bini aşkın ölümle en yüksek ölüm bildiren üçüncü ülke. Brezilya Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede son 24 saatte 72 bin 140 yeni vakanın tespit edilmesiyle vaka sayısı 14 milyon 441 bin 563’e çıktı.

Yunanistan’da 30-39 yaş aralığındaki kişiler aşılanmaya başlandı 

Yunanistan, pazartesi günü (26 Nisan) vatandaşların AstraZeneca aşısı için randevu alınabileceğini açıklamıştı. Yunanistan hükümetinin randevuları açmasının ardından 30-39 yaş aralığında 60 bini aşkın kişinin randevu oluşturduğu aktarıldı. 

Yunanistan Ulusal Aşılama Komitesi başkanı Maria Theodorou, daha hızlı aşılanmak isteyen vatandaşların, alışılagelmiş 12 haftayı beklemek yerine, ilk aşıdan sekiz hafta sonra ikinci doz aşı uygulamasından faydalanabileceklerini söyledi.

Yunanistan Sağlık Bakanlığı’nın Temel Sağlık Hizmetleri Genel Sekreteri Marios Themistokleous, birçok insanın aşı randevusu oluşturmasından dolayı memnun olduklarını belirterek, “En hızlı aşı en iyi aşıdır” dedi.

Öte yandan Yunanistan Ulusal Aşılama Komitesi başkanı Maria Theodorou, 40-44 yaş aralığındaki kişilerin de perşembe günü (29 Nisan) itibariyle aşı randevusu oluşturabileceklerini söyledi. Theodorou, cumartesi günü (1 Mayıs) itibariyle ise 45-49 aralığındaki kişilerin aşı olmaya başlayacaklarını aktardı.

Aşı olan ABD’lilerin maske takma zorunluluğu hafifletildi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), dün, her iki doz aşısını olan Amerikalıların açık havada yapılan spor faaliyetlerinde ve restoranların açık kısımlarında yemek yerken maske takmalarının zorunlu olmayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, kamusal alanlarda ve kalabalık yerlerde maske takmaya devam edilmesi gerektiği belirtildi. CDC, henüz iki doz aşısını tamamlamamış olanların maske takmaya devam etmeleri gerektiği konusunda da uyarıda bulundu. 

CDC’nin yeni önerilerinden sonra açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığını ve 65 yaş üstü kişilerde koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 80 azaldığını belirterek, “Hepiniz sayesinde müthiş ilerleme kaydettik. Aşı olduysanız hem açık havada hem de kapalı alanlarda daha fazla şeyi daha çok güven içinde yapabilirsiniz” dedi. 

Bugüne kadar yaklaşık 230 milyon doz aşı uygulanan ve toplamda tam doz aşı olanların sayısının 96 milyona yaklaştığı ABD’de, aşı olanlara maske kullanımında getirilen esnekliğin, daha fazla kişiyi bir an önce aşı olmaya teşvik etmesi bekleniyor.

Hindistan’da koronavirüs krizi: “Ülkenin birçok yerinde krematoryumlar doldu”

Nisan ayı itibariyle yeni vaka sayılarında 300 bin ortalamayı gören Hindistan’da hastane ve krematoryumların (cesetlerin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı yer) dolduğu açıklandı. Ülke genelinde oksijen tüplerinin yetersizliği ve hastanelerin dolu olması nedeniyle birçok hasta hastanelere kabul edilmiyor.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 27 yeni krematoryum inşa edildiği açıklanırken yetkililer ayrıca şehrin birçok farklı yerinde defin işlemleri için ek alan tespit edilme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Yerel basına göre ise Yeni Delhi’deki yetkililer cesetleri parklarda yakabilmek için bazı bölgelerde ağaçları kesmeye başladı.

20 milyon nüfuslu Yen iDelhi’de hastane yetkilileri şu an için yeni hasta kabul edemediklerini açıklarken sedye ve oksijen desteği için diğer bölgelerdeki hastanelerden yardım beklediklerini aktardı. 

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık 300 bin yeni koronavirüs vakası ile 2 binden fazla yeni ölüm kaydedildi. Ancak ülkede test yaptıramayanların fazlalığı nedeniyle, gerçek vaka ve ölüm sayılarının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, ilk aşısı virüsün yayılımını yarıya indiriyor

İngiltere hükümetine bağlı Halk Sağlığı Departmanı (PHE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aşıların ilk dozunu almış kişilerin virüsü bulaştırma oranlarının çok düşük olduğu ortaya kondu. 

PHE çalışmasında, Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşılarının ilk dozlarını alan ve yaklaşık üç hafta sonra virüse yakalanan kişilerin virüsü diğer insanlara bulaştırma olasılığının yüzde 38 ila yüzde 49 arasında olduğu belirtildi. 

PHE’nin aşılama müdürü Dr. Mary Ramsay, “Bu bulgular cesaret verici. Ancak aşı olmuş olsanız dahi virüsünüz varmış gibi davranmaya devam etmeniz, hijyen ve mesafeye dikkat etmeniz gerekli” dedi. 

Araştırmacılar, her iki doz aşısını alan kişilerdeki bulaş oranının da araştırılacağını söyledi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, araştırma hakkında “Bu müthiş bir haber. Aşıların hayat kurtardığını zaten biliyoruz ve bu çalışma, aşıların virüsün yayılımını düşürdüğüne dair en kapsamlı araştırma. Herkesi aşı olmaya çağırıyorum. Bu ölümcül virüsü birlikte yeneceğiz” dedi. 

New York’ta alkollü içeceğin yanında yemek sipariş etme zorunluluğu kalkıyor 

ABD’nin New York şehrinin valisi Andrew M. Cuomo, koronavirüs salgının yayılımını önlemek amacıyla kafe, bar ve restoranlarda alkollü içeceğin yanında yemek sipariş etme zorunluluğu getirmişti. Ancak New York’ta aşılanan kişi sayısının artmasıyla birlikte Vali Cuomo, alkollü içeceğin yanında yemek sipariş etme zorunluluğunun kaldırılacağını açıkladı. 

New York’taki restoran zincirle ise yemek sipariş etme zorunluluğu ile birlikte diğer kısıtlamaların da kaldırılması çağrısında bulundu. 

Şehirdeki kafe, bar ve restaurant işletmecilerinin kurduğu platform New York City Hospitality Alliance’ın yönetici direktörü Andrew Rigie, “Yemek sipariş etme zorunluluğunun kaldırılması iyi bir haber. Ancak New York şehrindeki diğer kısıtlamaların da kaldırılması gerekiyor. Barların yeniden açılması ve gece yarısı sokağa çıkma yasağını değiştirmeleri gerekiyor” dedi.

Derleyen: Meryem Zelal Direkçi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus