İngiltere’de Avrupa Süper Ligi öfkesi devam ediyor: Manchester United-Liverpool maçı taraftar protestoları nedeniyle ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere Premier Ligi’nin 34. haftasında dün (2 Mayıs) oynanması gereken Manchester United-Liverpool maçı, United taraftarlarının Avrupa Süper Ligi ve Manchester United’ın sahibi olan ABD’li Glazer ailesine yönelik protestoları nedeniyle ertelendi.  

Ev sahibi United’lı taraftarlar, Liverpool maçı öncesi, sloganlar ve meşalelerle Old Trafford Stadyumu’na girerek maçın başlamasına engel oldu. Premier Lig yönetimi, olaylar nedeniyle karşılaşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

Manchester ekibinin Avrupa Süper Ligi’ne katılma girişimine bulunmasının yanı sıra, kulübün sahibi Amerikalı Glazer ailesine tepki gösteren protestocular, güvenlik bariyerlerini aşarak, Old Trafford Stadyumu’na girdi. Taraftarlar, “Glazerlar istifa” ve “United, United” sloganları attı.  

Manchester United: “Polise desteği ve yardımları için teşekkür ediyoruz”

Protestolar esnasında polisle taraftarlar arasında çatışma da yaşadı. Taraftarlar, plastik mermi ve coplarla kendilerine saldıran polis ekiplerine bira şişeleriyle karşılık verdi. Maçı ilk olarak ileri bir saate erteleyen Premier Lig yönetimi, daha sonrasında ise maçı erteledi. Maçın ertelenmesinin ardından Manchester United kulübü bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:  

“Polis, Premier Lig, Trafford Meclisi ve kulübümüz arasında devam eden görüşmeler sonrası Liverpool maçı güvenlik ve emniyet endişeleri nedeniyle ertelenmiştir. Maçın oynanacağı tarihi daha sonra Premier Lig yönetimi kararlaştıracaktır. Taraftarlarımızın Manchester United’a olan tutkusunun farkındayız ve barışçıl protesto haklarına, özgür düşüncelerini ifade etme haklarına tamamen saygı duyuyoruz. Polisleri, görevlileri, takımı tehlikeye atan taraftarlarımızın yarattığı rahatsızlıktan ötürü endişe duyuyoruz. Polise desteği ve yardımları için teşekkür ediyoruz.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus