İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, türbede ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 29 Mayıs 2020’de Fatih Camii’ndeki Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde katıldığı törende ellerini arkaya bağlaması ile ilgili ifadesi istendi.

Cumhuriyet gazetesinden Barış Pehlivan’ın duyurduğu olayı, İBB Sözcüsü Murat Ongun doğruladı.

Olay 29 Mayıs 2020’de, “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlaması” kapsamında Fatih Camii’ndeki Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde yapılan anma programında yaşandı. Anma törenine katılan İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülbahar Hatun’un da türbesini ziyaret etti.  

Pehlivan, Ekrem İmamoğlu’nun burada yürürken ellerini arkadan bağlaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla Mülkiye başmüfettişi görevlendirildiğini ve İmamoğlu’nun şu şekilde suçlandığını yazdı: 

“2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası.” 

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter’dan yaptığı açıklama ile İmamoğlu hakkında soruşturma hazırlığı olduğunu belirtti: “Cumhuriyet gazetesinde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki doğrudur. Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir.”

İçişleri Bakanlığı soruşturmanın ayrıntılarını verdi

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bakanlığın bugün (4 Mayıs) düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda İmamoğlu ile ilgili yürütülen soruşturmaya dair açıklamada bulundu. Soruşturmanın İstanbul Başsavcılığı’nın talebiyle açıldığını belirten Çataklı, “Soruşturma, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddialarıyla ilgili. Bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemde nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor” diye konuştu.

İmamoğlu: “İşimize bakalım”

Twitter’da, hakkında başlatılan soruşturmayı ima eden bir tweet atan İmamoğlu “Biz işimize bakalım… Çok az kaldı, bitti bitiyor” diye yazdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi Twitter hesabından da İmamoğlu için tweet atıldı. Yıldız Savaşları filmine atıf yapılan paylaşımda, İmamoğlu’nun soruşturmaya konu olan görüntüsü de kullanıldı:

Daha önce de bir gazeteciye “Osmanlı padişahlarına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı

Osmanlı İmparatorluğu bağlantılı daha önce de Van’da gazeteci Oktay Candemir’e “kişinin hatırasına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açılmış ve takipsizlik ile sonuçlanmıştı.

Van’da gazetecilik yapan Oktay Candemir, 2020 yılının Eylül ayında sosyal medya hesabından TRT’de yayımlanan diziler ile ilgili, “Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman’dan sonra şimdi de TRT’de Uyanış Selçuklu başlıyor. Sırada Bayılış Yavuz, Yatış Kanuni, Kalkış 4. Murat, Sızlayış Abdülhamit, Yalvarış Vahdettin var (!)” diye bir paylaşımda bulunmuş, paylaşım üzerine Candemir hakkında, “kişinin hatırasına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Savcılığın daha sonra verdiği “kovuşturmaya yer olmadığı” kararındaki “Suçtan zarar görenler: Osmanlı padişahları” ibaresi dikkat çekmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus