rus

Ortadoğu’da değişen askeri ve stratejik dengeler: Aydın Selcen & Sıtkı Egeli

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

 • Hakan KILIÇ

  Bir kaç düzeltme;
  1-Ifrared füzeler egzozdan çıkan ısıya değil ekzoz yani nozzle ve diğer motorun sıcak parçalarının yaydığı ısıyı görerek ona yönelir.ekzos dumanına değil.
  2-Igla 2. nesil değil 3. nesil arayıcı başlık taşır. Yani EOIR elektrooptik görüntüleme ile uçağı bütün olarak görür. Video dada görüldüğü üzere füze direk olarak helikopterin kuyruğuna yönelmektedir. Çünkü kafasına kuyruk girilmiş motora ve kanopiye değil kuyruğa git denilmiştir. Yani kuyruğu tanır. Sebebi ise motorun veya kanopinin zırhlı olabileceğidir. Küçük savaş başlığı taşıyan füze maksimum verim için bunu yapar çünkü arka rotoru vurulan bir helikopter motor ve palleri sapasağlam dahi olsa düşer.
  3-Videoda görüldüğü üzere zaten çok kısa süre uçan füze motoru durduktan sonra kalan kinetik enerjisi ile hedefini vurmuş şehit pilotumuz ise hiçbir kaçınma manevrası yapmamıştır. Bu durum kesinlikle geldiğinden haberi olmadığını göstermektedir. Neden haberinin olmadığı yani HEWS sisteminin neden çalışmadığını ise şimdilik bilmiyoruz.
  4- PKK nın eline ısı güdümlü uçaksavar füzeleri geçtiği bir yıldan fazla zamandır bilinmektedir. Biz forumlarda tartıştığımıza göre her halde devlet ve TSK da biliyordur. Hatta güney doğuda daha önce kilitlenmeler ve ikaz uyarıları alındığına dair basında haberler çıkmıştır.
  5- Katyuşa ile ilgili ne yapılabileceğine ilişkin;
  http://www.kokpit.aero/hakan-kilic-kilis-katyusha

  Saygılarımla
  HAKAN KILIÇ
  http://hakankilicaero.blogspot.com.tr/