Sarı Yelekliler hareketinde bu hafta: 345 sorgu, 281 gözaltı

Le Monde’un Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan edindiği sayılara göre bu hafta sonu gerçekleştirilen eylemler sonrasında sorgulanan 345 Sarı Yelekli eylemciden 281’i gözaltına alındı. Aralık ayındaki gözaltı sayılarına göre azalma olsa da, 29 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen eylemlere göre bir yükseliş var. Öte yandan, Bakanlığın verilerine göre eylemlere katılanların sayısında da bir artış görünüyor.

Cumartesi akşamı sosyal medyada ortaya çıkan bir videoda, bir kişinin Musée d’Orsay yakınlarında, göstericilere şiddet uygulayarak onları uzaklaştırmaya çalışan polisleri yumrukladığı görülüyordu. Bu kişinin eski ağır sıklet boksörü Christophe Dettinger olduğu ortaya çıktı. Dettinger 2007 yılında kendi sıkletinde Fransa şampiyonu olmuştu. Dettinger’in dövdüğü iki polis 15 günlük rapor aldı ve eylemciden şikayetçi oldu.

Eylemciler ayrıca, Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux’nun yaşadığı sokağa bir iş aracı ile müdahale etti. Bunun üzerine Griveaux evini terk etmek zorunda kaldı. Bunun dışında Paris’in birçok yerinde ufak tefek yangınlar çıktı. Paris dışında gerçekleşen eylemlerde göstericiler Dijon’da jandarma kışlasına saldırdı. Göstericilerden birinin attığı demir çubuğun isabet ettiği jandarma erinin dişleri kırıldı. Montpellier’de de göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Sarı Yelekliler eylemlerine başladığı 17 Kasım’dan bu yana hafta sonları daha etkili eylemler düzenliyorlar. Gösterilerin bu hafta sonu da sürmesi bekleniyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar