Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturan BM raportörü, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na alınmadı

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturmak üzere İstanbul’a gelen Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın , Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girişine izin verilmedi.

Beraberindekilerle birlikte bir süre başkonsolosluk önünde inceleme yapan Callamard, basın mensuplarına açıklamalarda bulunduktan sonra ayrıldı. Gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmesi beklenen Callamard, 2 Şubat’a kadar Türkiye’de olacak.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “BM raportörünün Suudi konsolosluğuna alınmaması skandal, uluslararası soruşturma açılmalı” açıklamasında bulundu. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturmanın Callamard’ın yetkisi altında yürütüleceğini, raportörün talebi üzerine “Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili koşulların” insan hakları açısından gözden geçirileceğini ve değerlendirileceğini açıklamıştı.

Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyi’nin haziran ayındaki oturumunda rapor olarak sunacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar