THY vergi dairesine 8 milyar 115 milyon TL zarar bildirdi

Türk Hava Yolları (THY), 2018 operasyonu için geçici vergi beyannamesini Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne sundu. Buna göre THY’nin 2018 yılı ticari bilanço zararı 8 milyar 115 milyon TL. THY’nin 2017 yılına ait geçici vergi beyannamesindeki zararı 2 milyar 869 milyon liraydı.

THY’nin geçici vergi beyannamesine ilişkin genel medya ile uzman medyaya yansıyan haberler arasında bir farklılık gözleniyor. Bu farklılık, hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören THY’nin Vergi Usul Kanunu’na göre ayrı, Uluslararası Muhasebe Standartları/Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre ayrı bilanço hazırlamasından kaynaklanıyor.

Her iki bilanço arasındaki en büyük fark, uçak finansmanında yaşanıyor. Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanan bilançoda uçak finansmanı 10 yıla bölünürken, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre hazırlanan bilançoda uçak finansmanı 25 yıla çıkıyor.

Hal böyle olunca, Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanan bilançoda zarar eden THY, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre hazırlanan bilançoda kâr edebiliyor. 

Örneğin THY, 2017’de geçici vergi beyannamesinde 2,8 milyar TL zarar açıklamasına rağmen Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre yılı 639 milyon TL kâr ile kapatmıştı. 2018 için ise dokuz aylık dönemde esas faaliyet kârı 1 milyar 149 milyon dolara ulaşmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar