Gezi Parkı iddianamesi tamamlandı: Savcı 16 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamuoyunda “Gezi Parkı davası” olarak bilinen davanın iddianamesi hazırlandı. Savcılık 657 sayfalık iddianame ile Osman Kavala, Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Memet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekci’nin ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Savcı, sanıkların “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ettiklerini, Gezi Parkı olarak anılan kalkışmayı 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalıştıklarını” iddia ediyor.

İddianamede adı geçen sanıklardan Osman Kavala 18 Ekim 2017’de gözaltına alınmış, 1 Kasım 2017’de de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yine sanıklardan Yiğit Aksakoğlu da Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’ye yapılan operasyonun ardından 18 Kasım 2018’de tutuklanmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus